Vizita në Greqi, Idrizi-Bushatit: Shpresoj të kthehesh si Ditmir jo Dhimitër

Kreu i Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi një ditë përpara vizitës që ministri i jashtëm, Ditmir Bushati do të zhvillojë në Greqi, ka kërkuar nga ky i fundit që krahas axhendës diplomatike, të trajtojë edhe çështjen e shqiptarëve të Çamërisë.

“Zoti Ministër, po ju kujtoj që të ngrini me palen greke kërkesën e kahershme të Shoqatës Çamëria, për ngritjen e Varrezave të Shqiptarëve Çamë, të vrarë masivisht në Çamëri, për të cilët ne disponojmë dhe hartat e vendosjes së tyre. Kjo kërkesë duhet vlerësuar si humane, për çdo njeri që lë këtë botë, por dhe si reciprocitet të kërkesës së palës greke për ngritjen e 4 varrezave të tjera të ushtarëve greke të vrarë në Shqipëri, perveç 2 varreza që tashmë janë ngritur”, tha sot Idrizi.

Sipas tij “Zoti Ministër, Ju kujtoj faktin së në hollin e Ministrisë së Jashtme Greke ku ju do të mbani konferencën Tuaj për shtyp me homologun grek është zhvilluar një konferencë për Çështjen Çame. Kjo është një arsye më shumë që t’Ju ftoj të thoni të vërtetën e pakundërshtueshme, të shqiptarëve të Çamërisë, të kombit tonë, timin, tuajin!

Sepse e vërteta tremb vetëm ata që janë në anën e gabuar. Ju ftoj që të mbroni dinjitetin kombëtar dhe parimet e vlerat evropiane, në takimin tuaj në Athinë dhe jam besimplotë se do të ktheheni në Tiranë si Minister i Jashtëm i Shqipërisë me emrin DITMIR e jo si Dhimitër….”

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *