Meta takon Presidenten kroate, ja çfarë i kërkoi për Ballist Morinën

Meta takon Presidenten kroate, ja çfarë i kërkoi për Ballist Morinën

Që prej ditës së djeshme, Presidenti i Republikës Ilir Meta ndodhet në një vizitë zyrtare në Kroaci ku është takuar me homologen e tij , Kolinda Grabar-Kitarovic.

Përveç marrëdhënies mes dy shteteve, në fokus të takimit ka qenë dhe Ballist Morina, i cili ndodhet i arrestuar në ketë vend.

Gjetja e një zgjidhjeje për rastin në fjalë u disktutua mes Presidentit Meta dhe Kitarovic deri në pritje të vendimit të radhës.

Meta kërkoi takim ambasadoren kroate në Shqipëri kur Ballist Morina ishte drejt ekstradimit në Serbi.Pas këtij takimi Pas këtij takimi, Kroacia anuloi vendimin për esktradim. /BW.

Share this...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone