“Edi Rama i jep doganat simotër apo ndrikull Nushit”. Ja akuza

Ish kryeministri Berisha përmes një mesazhi në facebook ka denoncuar një tjetër rast korrupsioni në dogana të firmosur nga Rama i cili lehtëson kompanitë e Vilma Nushit.

“Kështu, pasi mori me Olsin TVSH-ne dhe fiks 140 millione euro nga taksat e qytetareve shqiptar, keto dite Edi Rama iu hyri doganave duke i besuar çdoganimin dy kompanive private, qe te dyja si “rastesisht” te simotres Nushi. Per me shume lexoni mesazhin e qytetarit dixhital!”, shkruan Berisha i cili poston edhe mesazhin e qytetarin dixhital.

“Mirembrema Doktor Berisha. Drejtoria pergjithshme e doganave ka miratuar keto dite dy kompanite e para qe mund te kryejne veprimet doganore ne ambientet e tyre. Qe te dy komanir jane perzgjedhur ne kundrshtim me ligjin.Qe te fitosh nje status te tille duhet te plotesohen disa kritere nga subjekti aplikues.

Dy kompanite e para qe kane fituar kete status i takojne te njejtit pronar Vilma Nushi perktesisht ” Marketing distribution” dhe “Interlogistic”. Por asnje nga kompanite e Vilmes nuk ploteson kriteret . Nje nga kriteret eshte qe per tri vitet e fundit kompania te mos jete gjobitur nga organet tatimore dhe doganore. Ne fakt te dy kompanite jane gjobitur disa here nga organet doganore dhe tatimore. Per dhenien e autorizimit Vilma Nushit eshte interesuar direkt vete Kryeministri duke kerkuar informacion nga DPD. Thuhet qe nje nga aresyet e largimit te disa drejtoreve ne dogana lidhet me mostolerimin e tyre ne shkeljen e kritereve ne dhenien e autorizimit per procedurat doganore, ku rasti me i diskutushem ka qene per zhdoganimin lokal”

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *