Dekriminalizimi, mblidhet sërish Këshilli i Mandateve

Këshilli i Mandateve është mbledhur për amendamentet për dekriminalizimin para se të nisë seanca parlamentare.

Sipas PD-së, palët nuk kanë rënë darkod për dy pika, ndërsa të enjten negociatat mes Oerd Bylykbashit dhe Taulant Ballës kanë vijuar deri vonë.

Një vendim i Kuvendit dhe formulari i vetë deklarimit janë dy pikat që kanë pasur më shumë kundërshti.

Mësohet se këto dy pika janë pjesë e projektvendimit që duhet të miratojë Parlamenti dhe kanë të bëjnë me vënien në lëvizje të titullarëve të institucioneve dhe Prokurorisë, përkatësisht për të verifikuar të dhënat e vetëdeklarimit dhe për të vlerësuar të dhënat penale, që vijnë nga jashtë vendit.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *