Blushi: T’i hapim dyert për emigrantët, të mos ndërtojmë mure

Deputeti socialist Ben Blushi i ka kërkuar qeverisë shqiptare që të mos mbyllë kufinjtë për emigrantët sirianë, të cilët kanë mgecur në kufirin grek dhe maqedonas. Ben Blushi i ka bërë thirrje maxhorancës që të hapë dyert dhe të tregohet solidar për emigrantët.

“Një valë e re refugjatësh janë bllokuar sot në Greqi. Maqedonia sic e dini ka bllokuar kufinjtë për ta. Ky parlament ka detyrë të adresojë se cfarë do të bëjë Shqipëria. Cfarë do të bëjmë ne? Do ti mbyllim kufinjtë, do ti dëbojmë me polici siç kanë bërë vendet rreth nesh. Unë nuk mendoj se kjo është ajo që duhet bërë.

Ndoshta sirianët apo afganët që ikin nga lufta nuk do kenë kurrë nevojë për ne, po nëse kanë, ne nuk duhet t’i zbojmëNdoshta sirianët dhe të tjerët ndoshta nuk do të kenë nevojë për ne, por kjo nuk do të thotë se ne nuk duhet t’i ndihmojmë.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *