Depolitizimi dhe politizimi i reagimit qytetar, Shqipëria si rast unik në botë/ Nga Av. Altin Goxhaj

E keni degjuar mijera here ne reagimet qytetare ato shprehjet:
“MOS NA POLITIZONI”! “LARG PARTITE”! “SKA PUNE OPOZITA”!

Jashte Shqiperise, cdo organizim qytetar apo i shoqerise civile do ta enderronte qe halli i vet te trajtohet nga politika dhe mbi te gjtiha qe Opozita ta perdore ate kauze qe ti beje presion Pozites dhe Pozita nga frika qe qytetaret po zhvendosin balancen e mbeshtetjes ne favor te Opozites reagon menjehere!!! Plus qe shtohet shume pjesmarrja sepse mbeshtetet edhe nga simpatizantet e Opozites perkatese.

KY ESHTE POSTULAT I DEMOKRACISE DHE SHOQERISE CIVILE KUDO NE BOTE!!!
Dhe keshtu problemi trajtohet me perparesi dhe vemendje ekstreme nga Qeveria dhe autoritetet pra shkon drejt rrugezgjidhjes problemi!!!

KETE UNE E KAM MESUAR NE CDO TRAINIM, NE BE APO SHBA PER 20 VJET RRESHT !!!
A e mbani mend Protesten e vetme Qytetare masive per 23 vjet pas Levizjes se Dhjetorit 1990? Ishte ajo e armeve kimike! Opozita e mbeshteti masivisht dhe ardhja e Doktorit mgjth reaksionin e nje pjese te majte qe solli edhe largimin e tij, ishte sinjal edhe per mbeshtetesit e PDse qe kjo proteste duhej mbeshtetur dhe pjesmarrja te nesermen u dhjetefishua pjeserisht edhe per hir te pjesmarrjes se shume demokrateve. Madje troc tua them, ne dt 15 Nentor 2013 edhe fonine Opozita e solli sepse personi qe me kontaktoi ne mengjesin e 15 Nentorit 2013 dhe me tha kam nje foni dhe a e doni ishte i njejti person qe instalonte fonine ne mitingjet e PDse.

Po ashtu edhe personi qe erdhi per te me ndihmuar per te lidhur fonine me energjine ne shtyllen e elektrike e njoha qe ishte punonjes i Bashkise Tirane te Bashes! Dhe ajo foni ishte percaktuese per administrimin e protestes sipas ligjit dhe pa rene pre e provokimeve te kaleceve dhe fuksave te pushtetit!!! Po pra, ajo proteste ishte nje Histori Suksesi Unike e Tranzicionit edhe pse u be ceshtje politike dhe Opozita u pozicionua duke e frikesuar Poziten se po humbiste mbeshtetjen publike dhe kundershtari po forcohej!!!

SEPSE KY ESHTE POSTULAT I DEMOKRACISE DHE SHOQERISE CIVILE KUDO NE BOTE!!!
Po Ju e dini kush i ka shpik keto shprehjet gjoja depolitizuese te cilat po perdoren vetem pas 23 Qershorit 2013 kunder Opozites aktuale, sepse me pare quhej e drejte qe MJAFT dhe PS te ishin bashke breke e b…?

Dihet se kush: Rrjeti i WCve Shoqatore dhe Gazetareske te Soros!!!
(ne foto jam une dhe nje punonjes i Bashkise Tirane ne 15 Nentor 2013, para Kryeministrise duke lidhur fonine e Protestes kunder armeve kinike te Sirise)

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *