Vajzës së Vilson Blloshmit i dorëzohet dosja e vuajtjeve, por dhe poezitë e çmuara

Vajzës së Vilson Blloshmit i dorëzohet dosja e vuajtjeve, por dhe poezitë e çmuara

Sot AIDSSh i dorëzoi dosjen e plotë të persekutimit komunist, Enerjeta Blloshmit, vajzës së poetit të vrarë nga regjimi, Vilson Blloshmit.

Enerjeta qe vetëm 10 muajsh në krahët e nënës së saj 21-vjeçare Diana, kur regjimi arrestoi babain e saj.

E vërteta është që Sigurimi e përndiqte prej kohësh, sepse ai përfaqsonte një familje të veçantë që kishte përqafuar vlera si liria e demokracia, e vërteta.

Në dosje gjendet kalvari i tij, por dhe disa pjesë të çmuara nga vepra e tij si poezitë, dorëshkrimet, përkthime e ditare.

Share this...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *