Shkrimtari Kazuo Ishiguro fiton Nobelin për Letërsi

Shkrimtari Kazuo Ishiguro fiton Nobelin për Letërsi

Kauzo Ishiguro eshte nderuar sot me cmimin e madh Nobel per Leteresine. Novelisti britanik sapo u shpall nga akademia e Nobelit si fituesi i ketij viti per cmimin prestigjoz duke shuar edhe kesaj here endrrat e shqiptareve per te patur Ismail Kadarene fitues.

Ishiguro ka lindur ne Japoni por familja e tij eshte zhvendosur ne Britanine e Madhe ne vitin 1960.

Kandidat për cimin prestigjioz ishte edhe shkrimtari shqiptar Ismail Kadare, autorja kanadeze Margaret Atëood, Jon Fosse nga Norvegjia, Antonio Lobo Antunes nga Portugalia, Javier Marias nga Spanja dhe Laszlo.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *