Nobeli për Letërsi, parashikimi i Kadaresë: Jam mësuar të mos e marr

Nobeli për Letërsi, parashikimi i Kadaresë: Jam mësuar të mos e marr

“Shpresa eshte e fundit qe vdes”. Kjo mbetet per te thene pas lajmit se edhe kete vit Ismail Kadare nuk mundit te fitoje dot cmimin Nobel per Letersi.

Ditë më parë Kadare ka dhënë një intervistë ku ka folur haptas se cila është ndjenja kur pritet të publikohet fituesi. Kadare është fitues i tre çmimeve prestigjioze të letërsisë, “Princi i Asturias”, “Man Booker Prize” dhe i Çmimit “Jerusalemi”. Por, jo edhe i çmimit kulmor, Nobel.

Por, në muajin tetor, edhe shkrimtari tregon se pret telefonatën dhe tregon se si ndihet kur çmimi shkon në duart e ndonjë kolegu tjetër.

“Jam mësuar të mos e marr, ndoshta e pres ndonjë telefonatë në mënyrë pasive. Biles kam një lehtësim kur nuk më marrin se them iku edhe këtë vit”, ka thënë Kadare para pak ditësh në një intervistë për mediet shqiptare.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *