Mark Frroku kërkoi azil në Belgjikë para marsit 1999

Ish-deputeti Mark Frroku, i akuzuar si një nga autorët e vrasjes së Aleksandër Kurtit në mars 1999 në Bruksel, Belgjikë, ka kërkuar azil politik në këtë vend para ngjarjes.

Fakti zbulohet në vendimin e arsyetuar të Gjykatës së Lartë, që shpalli moskompetencë në gjykimin e tij dhe ia kaloi dosjen Gjykatës së Tiranës. Duke iu referuar hetimit të Prokurorisë së Përgjithshme, gjykata pohon se viktima Kurti kishte rënë në dashuri me një shtetase që “punonte si prostitutë rruge nën mbikëqyrjen e tutorit Mark Frroku dhe vëllezërve të tij”.

“Autorët e ngjarjes, të cilët jetonin në Belgjikë si kërkues të azilit politik duke përdorur emra kosovarë, janë larguar menjëherë pas kryerjes së vrasjes jashtë Belgjikës”, thuhej në vendim.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *