Gjatë 2015-ës prokuroria përgjon mbi 4 mijë persona

Prokuroria e Përgjithshme i ka dërguar Kuvendit të Shqipërisë një raport për gjendjen e kriminalitetit gjatë vitit 2015, ku spikasin rritja e korrupsionit dhe kultivimit të kanabisit, e ndërsa kanë shënuar ulje të ndjeshme vrasjet.

Në relacionin e saj, organi i akuzës thotë se një mënyrë efektive për të gjetur dhe siguruar prova të mjaftueshme dhe konkrete është edhe përgjimi.

Gjatë vitit 2015, Gjykata ka autorizuar 1945 vendime për përgjime, ndërsa Prokuroria ka përgjuar 4099 persona. Sipas këtij raporti, numri më i madh i përgjimeve janë bërë nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, 859 të tilla në 164 procedime penale.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *