Zbulohet bakteri që shpërbën plastikën

Është zbular nga shkencëtarët japonez një bakter i cili shpërbën plastikën dhe e përdor si burim energjie.

Kjo konsiderohet si një mundësi për asgjësimin e padëmshëm të mbeturinave në gjithë botën.

Sipas lajmit të publikuar sot revista amerikane ‘Science’, bakteri i zbuluar ‘Ideonela Sakaiensis’ praktikisht e “han” plastikën.

Kjo realizohet duke shfrytëzuar dy enzima me të cilat hidroizolon PET, materialin që përdoret më së shpeshti për prodhimin e ambalazhit për ushqime dhe pije, dhe pas këtij procesi lë dy substanca, të padëmshme për natyrën.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *