Zbulohen dy dhoma të fshehta në varrin e faraonit Tutankhamon

Në varrin e faraonit të egjiptit Tutankhamon, janë zbuluar dy dhoma të fshehta në anët perëndimore dhe jugore, me material organik dhe metal.

Lajmin e ka bërë të ditur ministri egjiptian i Antikiteteve, Mamdouh Eldamaty gjatë një konference për shtyp.

Ky është rezultati i skanimit me rreze X i varrit, i kryer me 26 dhe 27 nëntor 2015, tha ministri duke shtuar se kërkimet do të vazhdojnë për të zbuluar përbërjen e materialeve të gjetura.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *