Shpenzoi 12 vite për të krijuar shtëpinë nëntokësore (Foto)

Manuel Barrantes ësht një burrë në Costa Rica i cili ka shpenzuar 12 vite të jetës së tij për të krijuar një shtëpi rreth 192.000 metra nëntokë.

Në përpjekje për tu arratisur nga ndotja akustike Barrantes dhe familja e tij jetojnë në strehën nëntokësore në San Isidro de Perez Zeledon. Ata madje zhvillojnë ture për vizitorët.

Banesa unike është e ndërtuar në tokë të kuqe dhe shkëmbinj vullkanikë me hyrje të ndryshme që të çojnë në thellësi misterioze.

Shtëpia e gërmuar është e përbërë nga 3 dhoma gjumi, një dhomë ndenjie dhe një zonë meditimi të dekoruar me bimë e drita.

Për të krijuar ndërtesën e quajtur ndryshe Topolandia, Barrantes përdori vetëm një lopatë dhe kazmë.

3240508100000578-0-image-a-8_1458300519860

32404F9400000578-0-image-a-18_1458300556052

32404FA700000578-0-image-a-10_1458300529752

32405CF500000578-0-image-a-14_1458300541562

324041FA00000578-0-image-a-17_1458300546375

324053D200000578-0-image-a-4_1458300461589

324053DF00000578-0-image-a-6_1458300517128

3240412D00000578-0-image-a-1_1458300453035

3240612D00000578-0-image-a-21_1458300558189

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *