Rrapi i urës së Tabakëve më 1900-n (Foto e rrallë)

Gazetari i VOA-s, Ilir Ikonomi, ka sjellë një foto të rrallë të rapit te Ura e Tabakeve në Tiranën e vitit 1900. Ja seç shkruan: “Tirana kishte Rrapin e Tabakëve, një monument shekullor pranë urës me të njëjtin emër. Kjo ishte një pemë e çuditshme, që dukej si e rritur jashtë ligjeve të natyrës, sepse nga trungu i saj gjigant, mbinin disa nëntrungje. Nga e gjithë kjo hallakatje, që i ngjante flokëve të pakrehura të një gruaje, dilte një degë e gjatë dhe e trashë, e cila varej thuajse paralelisht me tokën, aq sa ishte habi se si nuk rrëzohej”.

Ura e Tabakëve. Foto: Alexandre Degrand, rreth vitit 1900.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *