Restoranti 300 vjeçar, më i vjetër në botë ndodhet në Spanjë (Foto)

Kur një restorant ekziston për më shumë se dy dekada ai cilësohet si një ‘mrekulli e vogël’ e botës, por restoranti ‘Sobrino de Botin’ në Spanjë ekziston afro 300 vjeçar.

Restoranti më i vjetër në botë gjendet në Spanjë. ‘Sobrino de Botin’, ka afro 300 vjet që qëndron hapur për klientët e tij.

945-1889-gl

Restoranti është vlerësuar edhe nga Libri i Rekordeve Gines si restoranti më i vjetër në botë që ende funksionon, i cili për herë të parë u hap më 1725.

741906-a5ab3fb0-a584-11e3-ba3c-257e5cae2633

Thuhet se klientët e merrnin ushqimin e gatuar me vete. E veçanta e këtij restoranti është fakti që nuk ka pushuar kurrë së funksionuari dhe ai njihet në të gjithë Spanjën.

b7b072f8ecdb80e9fe3836633e4b1cb7

Fillimisht ai është hapur nga një person që nuk pati fëmijë dhe pasuria i kaloi nipit të tij. Për pasojë, restoranti ka marrë emrin “Sobrino de Botin”, që përkthehet në “Nipi i Botinit”.

Sobrinio

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *