NASA planifikon të bllokojë atë që po krijohet poshtë këmbëve tona që do shuante njerëzimin

NASA planifikon të bllokojë atë që po krijohet poshtë këmbëve tona që do shuante njerëzimin

Kur është fjala për shqetësime rreth ngjarjeve të afërta katastrofike, kërcënimi i Luftës së Tre Botërore është i pari që na vjen në mendje.

Por sipas NASA-s, ka diçka shumë më ogurzezë që është duke u krijuar poshtë këmbëve tona – supervullkanet.

Me rreth 20 të ashtuquajtura supervolcano të shpërndara në të gjithë botën, NASA thotë se një shpërthim i vetëm një prej tyre mund të jetë një kërcënim më i madh për racën njerëzore sesa çdo asteroid.

Për fat të mirë, agjencia hapësinore ka një plan të ngutshëm për të parandaluar që kjo të ndodhë.

Nëse do të shpërthente në një supervolcano, ekspertët thonë se do të shpërhapte qindra milje kub të materialit të shkrirë, që do të digjnin gjithçka brenda 60 miljeve dhe të linte shtetet rrethuese të mbuluara me tre metra hi vullkanik.

Por, shkatërrimi nuk do të ndalonte atje. Pluhuri dhe gazrat e nxjerra nga shpërthimi do të pengonin diellin e mjaftueshëm çka do të sillte humbjen e të korrave dhe zhytje e botës në një “dimër vullkanik” që mund të zgjasë për dekada dhe të vrasë miliona.

Shkencëtarët thonë se kjo do të ndodhë një ditë dhe kështu kanë dalë me një plan për të çaktivizuar potencialin eksploziv të Kalderës së Yellowstone.

Ekipi thotë se ata mund të parandalojnë një shpërthim duke transformuar ngrohjen nga kaldera dhe duke konvertuar energjinë gjeotermale në energji elektrike.

Pra, me fjalë të tjera, energjia e shpërthimit të vetë vullkanit do të përdoret për izolimin dhe mbajtjen në kontroll të tij, duke e konvertuar në energji elektrike.

“Mbajtja e këtyre vullkaneve nga shkatërrimi i furnizimit të ushqimit njerëzor dhe duke shkaktuar vdekjen e 99 përqind të të gjithë njerëzimit, duket se është një gjë e vlefshme për të debatuar”, shtoi ai.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *