Ky është pallati i diktatorit Çaushesku (Video)

Në 1989, udhëheqësi komunist i Rumamisë, Nikolai Çaushesku u rrëzua pas 24 vjetësh në pushtet dhe më pas me një gjyqi të shkurtër u ekzekutua bashkë me të shoqen Elena Çaushesku.

27 vjet më pas, hapet për herë të parë për publikun pallati i tyre. Ai njihet si “Pallati i Pranverës” dhe ndodhet në një nga lagjet kryesore te Bukureshtit, kryeqyteti i Rumanisë, i pagëzuar ndryshe edhe si “Parisi i Lindjes”.

Një pallat me 80 dhoma të dekoruara me pasqyra dhe mozaikë shumëngjyrësh, me pishinë e mbyllur, një sallë kinemaje dhe një bunker nëntokësor. I gjithë pallati i rrethuar nga kopshte e gjelbërim.

http://

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *