Ky është njeriu që mposhti Google-in

Bëhet fjalë për Lee Sedol, i cili është kampioni botëror i lojës “Go”, por sot ai fitoi dhe sfidën më të vështirë, ndaj programit të zgjuarsisë artificiale të Google.

33-vjeçari u përshëndet me duartrokitje dhe brohoritma të forta, kur arriti në konferencën e shtypit pas fitores. Fitorja e tij erdhi në lojën e katërt.

Ai kishte humbur tre herë të tjera ndaj Google dhe para pak ditësh, kishte kërkuar falje që nuk e kishte marrë seriozisht zgjuarsinë artificiale të kompjuterit, por më pas siç duket, as robotët nuk ia kaluan mendjes njerëzore.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *