Ky është mjeti që do të pastrojë oqeanet (Foto)

Më shumë se tetë milionë tonë të mbeturinave plastike hyjnë në oqean nga toka çdo vit, gjë e cila sjell një rrezik të jashtëzakonshëm për kafshët detare.

Për këtë arsye 21 vjeçari holandez , shpikësi dhe inxhinieri i hapësirës ajrore studenti, Boyan Slat duket se ka gjetur një zgjidhje.

Ai bashkë me ekipin e tij kanë zbuluar një teknologji me anë të cilës do të mund mund të pastronin për 10 vite gradualisht mbeturinat e Oqeanit Paqësor.

Madhështia e këtij koncepti qëndon në faktin se rrjeti i mureve lundrues do të punojë me rrymat e oqeaneve, duke e bërë të gjithë sistemin të “vetëmjaftueshëm”.

Një sasi e ngjashme e plehrave do t’i kishte marrë njerëzve rreth 70.000 vjet për t’i pastruar ato duke përdorur anijet.

551055-650-1458027181-131

551105-650-1458027181-811

551155-650-1458027181-675

551255-650-1458027181-883785_559843264048726_957699996_o

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *