Ky është flamuri 170 vjeçar kuq e zi (Foto)

Ky flamur 170-vjeçar është dëshmi e disa luftërave të zhvilluara nga shqiptarët për lirinë e vendit. Në të duken qartë shenjat e plumbave dhe gjaku i të rënëve në luftë.

Prej 75-vitesh ruhet me fanatizëm nga familja lezhjane e Ndue Bajraktarit, një nga 12 bajraktarët e Mirditës, i cili ka krijuar një mini-muze me simbole dhe kujtime të patriotëve që dhanë jetën për lirinë e vendit.

Flamuri 170 vjeçar ka tërhequr dhe vëmendjen e shumë patriotëve shqiptarë brenda dhe jashtë vendit të cilët shkojnë për ta vizituar.

images

imgres

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *