Këto janë fotografitë që diktatori i ka censurar

Fotografi Michal Huniewicz, ishte mjaftushëm i aftë sa të mos i bindet pushtetit paranojak dhe brutal të liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-Un.

Në një vend ku sundon frika, ai nuk pati fare frikë dhe fotografoi shumë vende për të cilat rrezikoi edhe jetën, mirëpo që ia arriti të shpëtojë i gjallë.

Përdorimi i një aparati është i jashtëligjshëm por lejohet vetëm në disa pjesë ku vizitohet nga turistët.

Hniewicz, i ka realizuar disa fotografi që sipas tij Kim Jong-Un nuk do të dëshironte që askush t’i shihte.

Dallimet tronditëse mes Koresë së Veriut dhe Kinës

kore

Pasi e kalon kufirin, të duhen edhe disa orë me tren përpara se të mbërrish në Pyongyang. Opsioni tjetër është që të fluturosh nga Kina – dhe kjo vlen vetëm për amerikanët pasi që ata nuk janë të lejuar të udhëtojnë me këtë tren.

kore2

Ushtarët janë të pozicionuar në të gjithë kryeqytetin

kore3

Pamja nga hoteli në Yanggakdo. Hoteli zyrtarisht nuk ka katë të pestë dhe mund të ecësh vetëm me shkallë. Dera është pothuajse gjithmonë e mbyllur, por nëse arrin ta gjesh hapur, vendi është i mbushur me postera propagandues dhe njerëzit spekulojnë që përdoret për t’i spiunuar mysafirët.

korea4

Si duket çdo kush që jeton në Pyongyang duhet ta vëjë këtë simbol dhe ajo nuk blihet. Autoritetet mund ta dhurojnë në rast se jeni të bindur dhe nuk bëni pyetje idiote.

korea5

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *