Këto janë disa nga shpikjet e zbuluara nga gratë që ndryshuan botën (Foto)

Në mesin e shumë zbulimeve që kanë ndryshuar botën, disa prej tyre ndër më të nevojshmet e më të famshme, i kanë zbuluar gratë.

Duke u nisur nga loja më e famshme në botë, e deri të pija e preferuar e burrave, është mendja e një gruaje që qëndron prapa tyre.

Loja “Monopoly”

1-6

Është njëra ndër lojërat më të famshme të të gjitha kohërave, përgjegjëse për orë të tëra zbavitjeje në një familje. Shpikëse e lojës ishte Elizabeth Magie në vitin 1904, ndërsa emrin origjinal e kishte The Landlord Game.

Shkallët anësore

2-7

Shkallët anësore, që i ka pothuajse çdo ndërtesë në botë, janë zbulim i një gruaje të quajtur Anne Connelly në vitin 1887.

Gomonet e shpëtimit

33

Një ditë të vitit 1882, Maria Beasely kishte parë detin dhe kishte thënë: “Duket të ketë një mënyrë që t’i ndalë mbytjet e njerëzve në det”, e më pas, ajo shpiku gomonet e anijeve, gjë që e bëri shumë shumë të pasur.

Shiringën medicionale

grid-cell-13417-1407767711-3

Letitia Geer, në vitin 1899 e kishte shpikur shiringën e parë medicionale.

Birra

10-1

Historiania Jane Peyton, thotë se birra është një pije për gratë. Sipas të gjeturave të saj, gratë nga Mesopotamia ishin të parat që e përpunuan birrën, që e shitën e e përdorën.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *