Këto janë disa kuriozitete rreth muajit mars

Muaji Mars, simbolizon fundin e dimrit dhe fillimin e pranverës, dhe më poshtë janë listuar disa fakte interesante për muajin Mars, që mbase nuk i kemi dëgjuar më herët.

Muaji Mars e ka marrur emrin nga perëndia romake e luftës që po zhvillohej atë botë pas përfundimit të dimrit.

Në anglishten e vjetër një emërtim tjetër për muajin Mars ishte “Hlyde” që do të thotë “me zë të lartë” që sigurisht ka kuptimin e erërave të forta me zhurmë gjatë këtij muaji.

Një proverbë e vjetër thotë “Marsi vjen si luan dhe ikën si qengj” që do të thotë vjen pas dimrit dhe largohet me fillimin e pranverës.

Në Romën e lashtë, përpara reformës së kalendarit të Jul Cezarit, Marsi ishte muaji i parë i vitit.

Shprehja “ I çmendur si Marsi” daton që nga viti 1529 që është figuracion i egërsisë së meshkujve në mbretërinë e kafshëve gjatë muajit Mars, që njihet edhe si periudhë e shumimit.

Fredric March fitoi dy herë çmimin Oscar, për aktorin më të mirë.Gjithashtu edhe Main Street On The March dhe March of the Penguins fituan çmime të tilla.

Marsi është një akronim për qytetarët e përgjegjshëm dhe mjekësorë.

Karakteristika e fillimit të muajit Mars janë akuamarina, lulet e verdha dhe ato violetë.

Në fund të shekullit 20, në Mbretërinë e Bashkuar, kryeministrat kishin ditëlindje në Mars më shumë se në çdo muaj tjetër.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *