Hëngri vetëm patate një muaj, ja çfarë i ndodhi

Sa më e zënë të jetë jeta, aq më e vështirë është të motivohesh për të ngrënë shëndetshëm.

Nëse pyetni dikë për mënyrën më të shëndetshme të jetesës, sigurisht se mund të merrni shumë përgjigje.

Një nga këto përgjigje vjen edhe nga një 36 vjeçar me emrin Andrew Flinders Taylor, i cili vendosi që të hajë vetëm patate.

Ai tha se dëshiron që ta sheh ushqimin vetëm si “karburant” dhe jo si diçka që ia kontrollon jetën.

Dhe kjo është ajo që e shtyu atë të konsumojë vetëm patate.

Një muaj pasi hëngri vetëm patate, ai humbi 22kg. Por, a është kjo dietë me patate një ide e mirë? Duket se doktorët e tij mendojnë kështu. Kjo për shkak se patatet janë të pasura me kalium, vitaminë C dhe fibra.

Por, doktorët thonë se patatet kanë disa mangësi, për shkak se nuk ofrojnë mjaftueshëm proteina, kalcium ose vitaminë A, E dhe K. Taylor thotë se nuk do ta ndalë këtë dietë derisa diçka të shkoj keq. Por, një gjë është e sigurt, nuk mund të jetoni vetëm me patate!

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *