Gjysma e botës, përfshirë edhe Shqipërinë do të përmbytet nëse…

Gjysma e botës, përfshirë edhe Shqipërinë do të përmbytet nëse…

Dy ditë më parë, mediat ndërkombëtare raportuan shkëputjen e një ajsbergu gjigant, me sipërfaqe pak më të madhe se 1/5 e Shqipërisë, nga kontinenti i ngrirë i Antarktidës. Harta e përgatitur nga “Bild” tregon sipërfaqet që do të zhyten në ujë, me rritjen e nivelit të deteve në botë.

Kryeqendrat botërore si Washington, New York, Londra, Parisi, Amsterdami, Shën Peterburgu dhe Shangai do të përmbyteshin menjëherë nëse do të shkrinte ajsbergu shkruan JOQ.

Shkrirja e menjëhershme e tij do të bënte që niveli i ujërave në oqeane të rritej me 1.5 metra e lart. Jashtë kësaj katastrofe natyrore nuk do të mbeste as Shqipëria, pasi vija bregdetare do të përmbytej. Nëse nuk ndërgjegjësohemi për problemet globale, atëherë ky fakt do të jetë shumë afër.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *