Shëndet

Shenjat e hershme që tregojnë se kanceri po “rritet” shumë në trupin tuaj

Kanceri është një sëmundje shumë e fshehtë. Format e zbulimit të kësaj sëmundjeje konsiderohen të jenë më të mira sesa testet dhe kontrollet rutinë, pasi nuk janë aq të besueshme.

Onkologët: Hani këtë ushqim për 2 ditë! Vret qelizat kancerogjene, largon diabetin dhe…

Ekspertët kanë përkufizime të ndryshme për dietën e “bimëve”, por pajtohen tek pjesa ku duhet të hani më tepër barishte sesa mish. Ajo që po themi nuk është që të

Kjo është dieta që vret kancerin, trajton depresionin, migrenën dhe autizmin

Numri i studimeve që nënkuptojnë se ketoza (një mënyrë e të ushqyerit) është zgjidhja e problemeve të ndryshme përfshirë edhe obezitetin, janë të mëdha. Një person i cili mban një

Uthulla e mollës i bën mirë fytit, por jo për dhëmbët

Uji i vakët me një lugë të vogël mjaltë dhe dy lugë të vogla uthull molle në lukth të zbrazët – melhem për dhembjet e fytit. Mirëpo, nuk duhet tepruar

Ilaçi popullor rus me Aloe Vera që trajton 12 sëmundje

Kurat natyrale janë shumë efektive për shumë probleme shëndetësore dhe sëmundje të ndryshme. Ata japin rezultate të mahnitshme në shëndet dhe mbi të gjitha nuk kanë asnjë efekt anësor. Ilaçi

Këshillat e mjekut 105-vjeçar nga Japonia për jetë të gjatë e të shëndetshme

Mjeku japonez Shigeaki Hinohara ishte një nga njerëzit e shkencave mjekësore që në Japoni ka jetuar më gjatë se gjithë kolegët e tij. Hinohara ka lindur më 4 tetor 1911

Simptomat dhe trajtimi i duhur për artritin reumatoid

Artriti reumatoid është një inflamacion kronik i indeve lidhore që prek më shumë kyçet. Shpesh herë shkaku i saktë i kësaj sëmundjeje mbetet i panjohur, megjithatë dihen një sërë arsyesh

Kanceri i gjirit, 11 faktorët e riskut që mund t’i kontrolloni

Sa më herët që të identifikohet sëmundja, veçanërisht në rastet kur shenjat klinike mund të mos jenë bërë të dukshme, aq më të larta janë shanset për ta kuruar në

Si të shmagni gripin këtë dimër

Vendosja e duarve nëpër sportele të marketeve apo nëpër dorëzat e autobusëve, janë hapat e parë që ju të prekeni nga gripi, sipas farmacistes Angela Chalmer. Ajo është duke kërkuar

Pija magjike me banane që duhet ta pini para gjumit

Çrregullimi i gjumit është një problem i zakonshëm që i prekë si meshkujt ashtu edhe femrat. Edhe pse mund të duket i padëmshëm në fillim, mungesa e vazhdueshme e gjumit

Largojini sëmundjet vetëm duke ngrënë gështenja

Gështenja, përveç se është tejet e shijshme për t’u ngrënë, ajo përdoret edhe për trajtimin e hemorroideve, prostatës së zgjeruar dhe venave. Ekstrakti i farës së gështenjës përmban escin, një

Revista shkencore e rendit Shqipërinë në zonën me rrezik obeziteti

Mënyra e keqe e të ushyerit, por dhe ushqimet me hormone janë indikatorët kryesorë, që kanë shtuar obezitetin dhe në vendin tonë. Aq sa revista shkencore The Lancet që raporton

Pse disa njerëz kanë gjithmonë ftohtë dhe të tjerë kanë vapë

Afshet e nxehta dhe të dridhurat mund të tregojnë probleme me shëndetin. Për disa njerëz nuk ka rëndësi çfarë stine është, sepse sado që të jetë temperatura, ata kanë ftohtë.

Pija “magjike” me 4 përbërës që pastron mushkëritë sado vite të keni pirë duhan

Të gjithë janë të njohur me rreziqet që vijnë nga pirja e duhanit, e sërish vazhdojnë të tymosin duke pretenduar se ajo cigare i qetëson. Nëse prej disa vitesh me

Bashkoni xhenxhefilin pluhur me këtë përbërës dhe do të zhdukni 5 kg nga dhjami në bark

Kjo është pija që mund t’ju ndihmojë që të forconi sistemin tuaj imunitar, të pastroni trupin, të rregulloni tretjen e ushqimeve dhe njëkohësisht të humbisni rreth 4 apo 5 kilogram

Rrezikojmë kancerin, koleren dhe tifon, zbulohet skandali me klorinimin e ujit në Tiranë

Mirëmbajtja e depove të ujit nga Drejtoria e Ujësjellës Kanalizimeve të Tiranës duket të jetë në pikë të hallit duke rrezikuar seriozisht jetën e banorëve. “Shekulli” shkruan sot duke iu

Mjekët vënë alarmin: Shqiptarët janë të prekur nga një sëmundje e rëndë, ja kush rrezikon më shumë

Demenca, sëmundja që të merr kujtesën, është kthyer në shqetësim jo vetëm për popullsinë shqiptare, por në mbarë vendet e botës. E njohur si sëmundja e moshës së tretë, demenca

Si të humbisni 3 kg në 48 orë

Gjithçka është në mendjen tuaj, sepse mënyrat për të humbur kilogramë janë të shumta, thjesht duhet të mbeteni të motivuar dhe të kontrolloni atë çfarë konsumoni. Kështu jo vetëm do

Eliminoni aknet vetëm me këtë serum të bërë vetë në shtëpi

Një fytyrë e pastër, pa akne apo rrudha është dëshira më e madhe e të gjitha femrave. Ajo kërkon një kujdes shumë të veçantë dhe të vazhdueshëm. Vetëm kështu do

Vajza 4 muajshe vdes në çerdhe; ja shkaku që duhet ta dijë çdo nënë!

Një tragjedi e tmerrshme i ka ndodhur kësaj nëne nga Brazili e cila e pa për herë të fundit vajzën e saj 4 muajshe para se ta çonte në çerdhe

Si të parandaloni kancerin e gjirit? Ja këshillat e mjekes së Angelina Jolie!

Në kuadër të muajit të ndërgjegjësimit kundër kancerit të gjirit, një kirurge e njohur, gjithashtu edhe mjekja personale e Angelina Jolie, ka zbuluar disa nga zhvillimet e fundit në betejën

Ndryshon procedura e marrjes së librezës shëndetësore, ja çfarë duhet të dini

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, njoftoi vendimin për uljen e çmimit të librezës shëndetësore në 100 lekë dhe regjistrimin e fëmijëve në kopshte e çerdhe vetëm me

Bima magjike e shëndetit, e rrallë por gjendet në Shqipëri

Vlerat shëruese të hudhrës së egër janë thuajse të panjohura, ndonëse çdo ekspert i mjekësisë alternative e rekomandon këtë barishte pa asnjë dyshim. Hudhra e egër është përdorur prej shumë

Ja nga çfarë po u dëmtohet rëndë truri fëmijëve tuaj, mund ta ndaloni

Një studim i fundit zbulon se çfarë ndodh me trurin e fëmijëve që përdorin tabletat. Ne shohim fëmijët që luajnë me telefona, kompjuter dhe tableta çdo ditë. Teknologjia po bëhet

E rekomanduar nga farmacistët, ky është kremi që redukton rrudhat dhe zhduk puçrrat si me magji

Shumë prej jush kanë një fytyrë problematike ,e puçrra dhe për këtë arsye përpiqeni të blini produkte të shtrenjta dhe shumë të dëmshme. Ata jo vetëm që nuk e zgjidhin

Ziejini këto përbërës dhe pijini për 7 ditë rresht. Do të humbisni 3 kg!

Ne sot do t’ju tregojmë sesi të përgatisni një përzierje, e cila do t’ju ndihmojë që të hiqni kilet e padëshiruara dhe do të përshpejtojë të gjithë procesin. Gjithçka që

Nëse hani këto ushqime me barkun bosh, rrezikoni atak kardiak

Stomaku reagon në mënyra të ndryshme ndaj ushqimeve të caktuara kur ai është bosh. Disa ushqime të shëndetshme nuk mund të hahen në këtë rast. Ato mund të shkaktojnë diarre,

Vrasësi i mbipeshës, eliminon 3 kilogram në vetëm 2 ditë…

Një nga detyrat më të vështira për çdo njeri është humbja e peshës në mënyrë të shëndetshme. Shumë prej tyre i nënshtrohen dietave dhe operacioneve të rrezikshme, por ato nuk

Kjo pije ju pastron mushkëritë nga nikotina

Të gjithë e dimë që pirja e duhani më së pari shkakton dëmtime të mëdha në mushkëri. Pirja e duhani është një ndër shkaktarët kryesorë të kancerit në mushkëri. Pirja

Mrekullia e shekullit, shkencëtarët zgjojnë 35-vjeçarin pas 15 vitesh në koma

Në Francë ka ndodhur mrekullia e padëgjuar ndonjëherë. Disa shkencëtarë kanë kthyer në jetë një persona të rënë 15 vite në koma. 35-vjeçari, identiteti i së cilit nuk bëhet i