Rajoni

Serbët në krizë, kërkojnë ndalimin e këngëve të Dua Lipës, pas golave të Shaqirit dhe Xhakës

Mediat serbe e cilësojnë si skandal festimin e Dua Lipës pas golave të Granit Xhakës e Xherdan Shaqirit. Madje, disa prej kërkesave kanë qenë që të ndalohen këngët e saj

Haradinaj nesër pritet të rizgjidhet kryetar i AAK’së

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nesër në ora 11:00 do të mbajë Kuvendin e Vlll-të zgjedhor në të cilin do të zgjidhet Kryetari i AAK-së dhe Këshilli Drejtues i AAK-së.

Thaçi, Shaqirit dhe Xhakes: Kosova ju do

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar pas fitores dramatike të Zvicrës kundër Serbisë, ku golashënues ishin Xhaka dhe Shaqiri. Përmes profilit të tij në Facebook, Thaçi ka uruar përfaqësuesen

Liberia e demaskon keq Serbinë: E njohim sovranitetin e Kosovës dhe do ta respektojmë

Liberia i jep fund raportimeve të Serbisë se ia ka revokuar njohjen Kosovës. Qeveria e Liberisë thotë se do të vazhdojë të ketë raporte të mira me Kosovën dhe t’ia

Sipas Kushtetutës Ivanov është i detyruar ta nënshkruajë marrëveshjen me Greqinë

Është duke rrjedhur afati kushtetues prej shtatë ditësh ku presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov duhet ta nënshkruajë dekretin për shpalljen e ligjit për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë, marrëveshje që

Rritet në Ballkan numri i fëmijëve refugjatë të pashoqëruar

Shumica po qëndrojnë në qendra kolektive, hostele, qendra azili, parqe, ose në vende të hapura, në Serbi, Bullgari, Kroaci dhe Bosnje. Udhëtimi i vetëm në rrugën e re ballkanike drejt

Grupi serb i investimeve nuk i fsheh ambiciet: Do ndërtojmë hotele me 4-5 yje në bregdetin shqiptar

Grupi me bazë në Beograd, MK Group, ka shprehur synimet e tij për të zgjeruar biznesin e tij të hoteleri-turizmit duke ardhur edhe në Shqipëri. Deklarata u bë nga drejtori

Thaçi: Koha për një marrëveshje historike me Serbinë

Hashim Thaçi deklaron se ka ardhur koha për një marrëveshje historike me Serbinë. “Kam detyrimin ta përfaqësoj vendin dhe t’i prij dialogut deri në fund”, u shpreh presidenti i Kosovës

Botërori “detyron” Vuçiçin të shtyjë publikimin e ofertës së Perëndimit për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç kishte planifikuar t’i drejtohej më 16 qershor opinionit përmes Radio Televizionit shtetëror Serb, për të bërë publike ofertën e marrë nga Perëndimi për Kosovën, por

Fundi i konfliktit të ngrirë greko-maqedonas dhe i bllokadës 27 vjeçare

Shkupi dhe Athina sot nënshkruan marrëveshjen historike për emrin e fqinjit tonë jugor, me të cilën iu dha fund kontestit 27-vjeçar. Emri zyrtar i Maqedonisë prej sot do të jetë

Foto e rrallë: Hilmi Haradinaj me armë në luftë bashkë me Ali Ahmetin

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim dhe njëri ndër themeluesit e UÇK-së, Ali Ahmeti, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e Hilmi Haradinajt, babait të kryeministrit Ramush Haradinaj. Në kujtim të

VIDEO LIVE/ Nis ceremonia historike për marrëveshjen Maqedoni – Greqi

Ka nisur ceremonia zyrtare e nënshkrimit të marrëveshjes në mes Maqedonisë dhe Greqisë. Aktualisht dy kryeministrat po flasin para të pranishmëve, ndërsa, pas pak do të nënshkruhet marrëveshjen që i

Ramush Haradinaj humb babain, detaje të ceremonisë së varrimit

Kreu i qevërisë së Kosovës ka humbur gjatë natës së sotme njeriun e tij të dashur. Ai ka njoftuar në rrjetin social facebook se babai i tij Hilmi Haradinaj ka

Emri i Maqedonisë, qeveria greke në krizë, kërkohet votëbesim

Kryeministri grek Alexis Tsipras është në pritje të votimit, që zë vend një ditë para takimit të dy ministrave të jashtëm të Maqedonisë dhe Greqisë, për nënshkrimin e marrëveshjes së

Deputeti paralajmëron grusht shteti, kërkon arrestimin e kryeministrit

Kreu i opozitës së djathtë greke, Kyriakos Mitsotakis njoftoi se do të depozitonte një mocion mosbesimi kundër qeverisë së kryeministrit, Aleksis Cipras. “Qeveria ka humbur prej kohësh besimin e popullit

Arbëreshët me veshje kombëtare, rrugëve të Prishtinës

Një grup i arbëreshëve nga Italia, të veshur me kostume kombëtare dhe të mbështjellë me flamuj kuqezi, janë parë sot në mesditë në sheshin “Nënë Tereza” në Prishtinë. Ata prej

Gjendet i gjallë gazetari serb që u zhduk para dy ditëve

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq njoftoi në një konferencë të jashtëzakonshme për media, se gazetari serb, Stefan Cvetkoviq është gjetur i gjallë. “Atij nuk i mungon asnjë fije floku”, tha

FOTO/ Ramush Haradinaj në spital, ka të sëmurë rëndë….

Teksa të gjithë po festojnë, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj po kalon në çaste të vështira. Babi i tij, Hilmiu, është në gjendje të rëndë shëndetësore. Ai shkoi për vizitë

Emri i ri i Maqedonisë, qeveria miraton marrëveshjen me Greqinë

Qeveria miratoi marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë në seancën e sotme qeveritare dhe i dha dritë jeshile publikimit të saj zyrtar në ueb faqen zyrtare të qeverisë. “Qeveria sot njëzëri,

Marrëveshja për emrin nënshkruhet në fundjavë, Gutieres, Han, Mogerini të ftuar në Prespë

Marrëveshja për emrin mes Maqedonisë dhe Greqisë do të nënshkruhet të shtunën më 16 qershor në Prespë. Në këtë ngjarje që është vlerësuar si historike janë ftuar Sekretari Gjeneral i

Vuçiç: Serbia do të jetë në pozitë të vështirë në dialogun me Kosovën

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë sot se shteti i tij do të përballet me presione të shumta nga njerëz që siç thotë ai, për qëllim e kanë dobësimin e

Flet Ali Ahmeti: Ja kur do të nënshkruhet marrëveshja Maqedoni-Greqi

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka folur për marrëveshjen e arritur mes Shkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë. Sipas Ahmetit, marrëveshja do të nënshkruhet të shtunën,

Çfarë po ndodh, presidenti i Maqedonisë: Nuk nënshkruaj marrëveshjen për emrin

Presidenti Gjorge Ivanov njoftoi se nuk do ta mbështesë dhe nuk do ta nënshkruaj marrëveshjen me Greqinë për emrin. Ai shtoi se kjo marrëveshje është e dëmshme dhe e keqe

Stoltenberg: Maqedonia ka hapur rrugën drejt NATO-s

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit maqedonas e hap rrugën drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, në komunikatën zyrtare

“Kumanova është Shqipëri”, futbollisti shqiptar trondit maqedonasit

Mesfushori shqiptar Taulant Seferi ka ndezur debate të ashpra në Maqedoni. Seferi i cili ditë më parë ka postuar një fotografi ku në bluzën e tij shkruante “Kumanova është Shqipëri”.

Dorëzohet Shkupi! Aleksandri i Madh do të quhet “Ushtari në kalë”

Përmendoret e ndërtuara në kuadër të projektit “Shkupi 2014”, të cilët e pasqyrojnë kulturën helene si trashëgimi historike dhe civilizuese në botë do ta marrin këtë epitet, informoi sot në

Arrihet marrëveshja me Greqinë, Maqedonia nga sot me emër të ri

Është arritur marrëveshja mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka njoftuar se nga sot, emri i ri do të jetë Republika e Maqedonisë së

Mediat greke publikojnë emrin e ri të Maqedonisë, zyrtarizimi gjatë fundjavës në Prespë

Pas shumë takimesh e deklaratash të bëra publike sidomos gjatë javësë të fundit pritet që të këtë një dakortësi në lidhje me emrin e Maqedonisë. Republika Veriore e Maqedonisë është

Shikoni LIVE: Ceremonia e varrimit të legjendjes së futbollit, Fadil Vokrrit

Në varrezat e qytetit të Prishtinës në Dragodan po i jepet lamtumira e fundit Fadil Vokrrit. Qindra njerëz janë mbledhur për ta përcjellë ceremoninë e varrimit të yllit të futbollit.

Shqiptarët në Zvicër detyrojnë dyqanin të heqë fanellat e Serbisë, flet pronari

Disa ditë para nisjes së Kampionatit Botëror në futboll, në një dyqan në Zvicër janë shfaqur disa fanella të përfaqësueses së Serbisë, e në të cilat harta e këtij shteti