Politikë

LRI protestë para Ministrisë së Arsimit/ Jo drogë në shkolla

LRI organizoi përpara Ministrisë së Arsimit një protestë kundër përhapjes së drograve në shkolla. Qindra protestues mbanin banderola në të cilat thuhej: “Duam Libra, Jo Drogë. Gjatë falës së saj

Kushtetuesja në kolaps, Rama: Përgjegjësi e qeverisë

Zëvendës kryetari i LSI-së, Luana Rama ka komentuar sot edhe shkarkimin e anëtarit të Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulon, ku me mungesën e të cilit tashmë kjo gjykatë hyn në një

‘Kërcënimet e Ramës ndaj BE-së dëmtojnë Shqipërinë dhe rrugën tonë europiane’

Eksperti për marrëdhëniet ndërkombëtare, Medlir Mema, e ka cilësuar si rrugë të gabuar sjelljen e kryeministri Edi Rama ndaj BE-së. I ftuar në studion e lajmeve të Syri.net. Mema, ka

‘Cmenduri, një qeveri nuk ngrin dot të drejtat e ligjshme të pronësisë mbi tokën!’

Kryetari i Zgjidhja, Kocco Kokëdhima, ish-deputet i PS-së, ka reaguar përmes një komenti në rrjetet sociale lidhur me vendimin e qeverisë përsa i takon pronësisë së tokave, veccanërisht atyre në

Reforma në Drejtësi, Mustafaj: Do të ketë të sakrifikuar dhe ‘kurbanë’ nëse Rama…

Prej dy ditësh vetingu për gjyqësorin ka dhënë edhe rezultatet e para nga ku Komisioni i pavarur i kualifikimit vendosi të shkarkojë nga detyra gjyqtarin e parë. Bëhet fjalë për

Ndryshimet në ligjin për Artin dhe Kulturën, tërhiqet Kumbaro

Ministria e Kulturës është tërhiqur nga ndryshimet që kërkonte të bënte në ligjin për Artin dhe Kulturën, që provokuan komunitetet artistike në vend. Vendimi erdhi pas një takimi të zhvilluar

LGBT nxjerr zbuluar Ramën/ Kush na i dha lejen për të zhvilluar aktivitetin në shkolla

Aleanca Kundër Diskriminimit LGBT dhe Pro LGBT përmes një deklarate ka bërë të ditur se ka lejen e Qeverisë për të zhvilluar aktivitetet e tyre në shkollat. Deklarata erdhi pas

Bylykbashi ironizon Veliajn/ Këpucët me baltë si çorapet e grisura të Enverit…

Deputeti demokrat Oerd Bylykbashi ka ironizuar Kryebashkiakun e Tiranës, Erjon veliaj, lidhur me mbjelljen e pemëve. “Kjo puna e 100.000 pemëve të Erionit është si ajo e gënjeshtrës së 28.000

PD: Alket Hyseni i PS i akuzuar për vjedhje pronash në Dhërmi. Rama hesht, Prokuroria nuk vepron

Nënkryetari i Komisionit të Sigurisë në Kuvend, Flamur Noka ka bërë thirrje sot për hetimin e deputetit socialist Alket Hyseni, pas akuzave publike të bëra një ditë më parë në

Vasili: Qeveria nuk e shpall emergjencën në Shkodër, se nuk do të paguajë dëmet

Për LSI-në, kryeministri Edi Rama nuk shpall emergjencën për qarkun e Shkodrës, që të mos marrë përsipër detyrimet e fatkeqësisë. “Dëmet e jashtëzakonshme që kanë ndodhur e kanë kthyer varfërinë

“Shuplakë” gjermane: Arrestoni Tahirin dhe “peshqit e mëdhenj”

Ministri për Evropën Ditmir Bushati ka takuar të mërkurën, në Berlin deputetët e Bundestagut Thorsten Frei (raporter për Shqipërinë) dhe Andreas Laemmel, anëtar në grupin e punës Ballkani Perëndimor. Burime

Ka blerë toka në Dhërmi, Noka ngre pyetjen: Ku i gjeti paratë deputeti i PS Alket Hyseni?!

Deputeti demokrat Flamur Noka ka reaguar në lidhje me denoncimin në media, për blerjen e 11 mijë metrave tokë në Dhërmi nga ana e deputetit Alket Hysenit. Noka tha se

A po goditet Fatos Lulo për qëndrimet kundër Edi Ramës?

Brenda pak ditësh një kryebashkiak, përfaqësues i opozitës, një ish-anëtarë dhe një anëtar i Gjykatës Kushtetuese, ndodhen nën hetim nga ajo që cilësohet “drejtësia e re”. Në të dyja rastet

Meta: Angazhimi i grave në administratën publike dhe politikë, kontribut i çmuar

Presidenti i Republikës Ilir Meta mori pjesë në forumin “Gratë në shërbimin publik, zbatimi i të drejtave, realitete dhe sfida në vendimmarrje”. Në këtë aktivitet ishin të pranishëm ish-Presidentja e

Nuk ndalet Rama, jepen edhe 10 koncesione të tjera, pas 223 kontratave në 4 vite

Edhe pse Fondi Monetar Ndërkombëtar në raportin e pak ditëve më parë për Shqipërinë ripërsëriti thirrjen ndaj qeverisë që të ndalojë aplikimin e skemës së PPP-ve (Partneritet Publik Privat), Rama

Vetingu / Kush e ka radhën pas Fatos Lulos?

Një zyrë 172 metra katrorë në rrugën e Durrësit, 100 mijë euro në bankë dhe një shumë prej 480 mijë dollarësh kanadezë kanë larguar nga detyra gjyqtarin Fatos Lulo, pjesë

Bomba gjermane për Ramën e Bushatin: Arrestoni Tahirin dhe zyrtarët e lidhur me trafikun e drogës

Ministri për Evropën Ditmir Bushati ka takuar të mërkurën, (21 mars) në Berlin deputetët e Bundestagut Thorsten Frei (raporter për Shqipërinë) dhe Andreas Laemmel, antarë në grupin e punës Ballkani

Basha: Rama po kryen vepër penale, nuk shpall gjendjen e emergjencës në Shkodër

Kryetari i opozitës Lulzim Basha i ka bërë thirrje kryeministrit Edi Rama nga Shkodra sot të shpallë menjëherë gjendjen e emergjencës dhe t’i japë fund heshtjes fajtore të KESH-it. Sipas

Shkarkimi i Fatos Lulos, Rama: Nuk keni parë gjë akoma!

Kryeministri Edi Rama nuk e ka përmbajtur dot ngazëllimin e tij për shkarkimin e të parit gjyqtar nga KPK-ja në kuadrin e procesit të Vetingut, Fatos Lulos të Gjykatës Kushtetuese.

Dokumenti/Skandal: Rama i emëron drejtorë edhe pse kanë dështuar në konkurs

“Kryeministri Edi Rama po dhunon ligjin e Shërbimit Civil”. Kështu u shpreh sot deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari i cili shkruan se drejtoresha e re e Agjencisë për Zhvillim Bujqësor

Vasili: Shkodra përmbytet, Rama krihet

Gjatë ditës së sotme situata me përmbytjet në Shkodër është përkeqësuar, në zonë ndodhet kreu i PD-së, Lulzim Basha si edhe ministrat Olta Xhaçka dhe Ditmir Bushati. Ndërsa prej ditës

Manjani sërish sulm qeverisë: Janë ‘trutharë komplet’, na prezantojnë perëndimin si monstruoz

Ish Ministri i Drjtësisë Ylli Manjani ka reaguar në një tekst në rrjetet sociale duke ironizuar strategjinë e propagandës qeveritare për kundërshtarët saj jo vetëm politikë. Rilindja po ne e

Denoncimi/ Lidhjet e kupolës së PS-së me ‘Ujkun e Detit’, Habilajt e Klement Balilin

Arrestimi i djeshëm i shqiptarit Met Kanani në Turqi nënë akuzën e trafikut të drogës fsheh diçka më shumë se thjesht një çështje të paligjshme. Të paktën ky është denoncimi

Basha i zë vendin Ramës, mbledh Komisionin e Emergjencave në Shkodër

Lulzim Basha, kryetari i opozitës ka mbledhur në mesditë Komisionin e Emergjencave Civile në Shkodër sëbashku me kryetaren e bashkisë Voltana Ademi. Basha ka ndjekur me vëmendje raportimin e Ademit

Meta flet troç: Gratë punojnë më mirë se burrat

Presidenti Ilir Meta ‘i ka hidhëruar” deri diku sot, bashkëpunëtorët e tij, pasi ka deklaruar shprehimisht se përkushtimin shembullor që kanë pasur ndaj punës, gratë që kanë punuar me të,

“Diplomatëve të huaj në Tiranë u çojnë vajza të bukura në hotele”

Gazetari dhe satiristi i njohur Luan Laze ka hedhur dje akuza të forta për abuzimet me fonde e deri te favore seksuale të përfaqësuesve që punojnë në Tiranë për institucionet

Bllokohet puna në Gjykatën Kushtetuese pas shkarkimit të Lulos

Pas vendimit të sotëm të Komisioni të Pavarur të Kualifikimit për shkarkimin nga detyra të Fatos Lulos, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë përfundimisht mund të cilësohet e bllokuar dhe

“Ja pse ikja e këshilltarëve të LSI-së është skenar i Edi Ramës”

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari, ka folur për herë të parë për largimin e këshilltarëve të LSI drejt Partisë Socialiste. Deputeti i LSI thotë për “Shqiptarja.com” se largimet

Gazetari: Ish-kryeministri prej 13 vitesh i papunë, por që sot blen prona

Debatit të skenës politike i është shtuar edhe historia e Vetingut dhe pasurisë së gjygjatëve apo politikanëve. Kryeredaktori i Gazeta Shqiptare, Erl Murat i ftuar në “360Gradë” në Ora News

Kryemadhi: Drejtori i arrestuar i LSI-së, ‘kurban’ i konfliktit Gjiknuri-Balla

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, të enjten, ka deklaruar se ish-Drejtori i Përgjithshëm i Rrugëve, Dashamir Gjika është drejtuar për pasojë të një konflikti mes Damian Gjiknurit