Opinion

Të shkosh në luftë me himnin e paqes (rehatit). Nga Astrit Patozi

Nga Astrit Patozi I paskam rënë kot më qafë disa të mërziturve publikë me Lulzim Bashën. Sepse deri më sot mendoja se termi “i vonuar”, që ata përdornin për të,

Buba ime! Kujt i pate borxh n’ Tiranë? – Nga Çun Lajçi

Nga Çun Lajçi “I ligu për men” po luhej atë natë, premierë e Fishtës me rexhizor Altin Bashën, të cilën komedi në asnji variant skenik pa s’e kisha, e atë

Poshtërisa e Ahmetajt fillon që kur vë komunistët në drejtorinë e të përndjekurve!

Civitas.al Ministri Arben Ahmetaj kërkon t’iu heqë dëmshpërblimet të përndjekurve. Ai tha se ka gati projektligjin që do të eleminojë nga përfituesit trashëgimtarët përtej brezit të parë. “Qeveria ka një

Manipulimi pervers me pallatin e Bashës – Nga Andi Bushati

Një fushatë manipuluese e paskrupullt po vazhdon prej disa ditësh, që kur qeveria shqiptare është dënuar nga Gjykata e Strasburgut të paguajë diçka më shumë se 13 milionë euro. Nga

Largimi i Sheratonit, një tjetër gozhdë në arkivolin e turizmit shqiptar

Nga Argophylia Një tjetër gozhdë në arkivolin e turizmit shqiptar është ngulur pas lajmit se Marriott International, pronar i markës Sheraton, nuk do të manaxhojë më hotelin Sheraton Tirana që

Soros, demagogu i majtë i rrezikshëm – Nga Livio Caputo

Nga Livio Caputo Nuk do të mjaftonte një libër për të debatuar deri në fund nëse George Soros, 87 vjeç, qytetar hungarez me origjinë hebraike (mohuar me ndryshimin e mbiemri,

Shpërthime e vrasje!

Nga Flamur Vezaj Prej kohesh është bërë zakon në Shqipëri që me ndërrimin e shefave të policisë ndryshojnë edhe inspektorët e zonave, agjentët e shefat e krimeve duke lënë zbuluar

Mynxyra spektakolare e gazetarisë shqiptare të kulturës

Ervin Qafmolla Lajmet, intervistat, reportazhet më të këqija që mund t’i lexosh në mediat shqipfolëse, sidomos në Shqipëri, janë ato që mbulojnë kulturën. Në pjesën dërrmuese të rasteve bëhet gazetari

Emrat e partive të tyre janë si nickname banditësh e kriminelësh!

Ilir Demaliaj Po lexoja këte artikull të gazetës Panorama, http://www.panorama.com.al/fotot-deputetet-shqiptar-me-mak…/ ku tregon makinat e deputetëve të Parlamentit te Republikës Rrumpallës. Makinat variojnë nga 80-140 mijë Euro. Demagogjia e Reformës në

Kërcënimi i Trump-it me butonin bërthamor ishte strategjikisht gjenial – Analiza

Kur Presidenti tha se nuk e përjashtonte një luftë të kufizuar bërthamore me kundërshtarin komunist, kritikët u “tmerruan” dhe u “skandalizuan”ndërsa regjimi i quajti fjalët e tij “marrëzi e rrezikshme”.

Artan Fuga: Skënderbeu, historia dhe aludimet për të….

Nga Artan Fuga Përse unë dua të rishikohen ato që më kanë mësuar ideologjikisht për Heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti, Skënderbeu. Gojëdhëna e shpatës dhe e dorës. E drejtë, nuk

Nuk na duhen shefa krimesh që shkruajnë hartime patetike – Ergys Mërtiri

Ergys Mërtiri Një mesazh patetik e moralist i shefit të policisë kriminale të Shkodrës në facebook na i paska entuzjazmuar shumë njerëz në shtyp e rrjete sociale. Mesazhi u shpërnda

Skandal/ Busti i Skënderbeut po ngrihet mbi një tunel ushtarak

Një bust gjigand i Skënderbeut po ngrihet në Labinot të Elbasanit. Lajmin e bën të ditur vetë realizuesi i këtij monumenti madhështor, skulptori i njohur, Fiqëri Kasa. Vepra do të

Përse po mbështetet Fatmir Xhafaj për Kryeministër?

Nga SYRI.net Vendimi për largimin e Ramës nga posti i kryeministrit është marrë prej kohësh. Të gjithë vendet e shërbimet që ndjekin zhvillimet në Shqipëri e konsiderojnë të dështuar, dhe

Sondazh skandaloz nga Gallup: Çfarë axhende politike fshihet pas tij?

Civitas.al Të dhënat e një sondazhi të fundit të Gallup International, mbi liderët botërorë, ofrojnë një panoramë aspak realiste dhe madje qesharake në lidhje me Shqipërinë. Në bazë të një

“Boll më! Janë të vegjël, nuk e kanë idene që po dalin në foto me një përbindësh”

Nga Jul Deda O Erion, boll me femijet, ata jane te pafajshem dhe nuk e kane idene se po dalin ne foto me nje perbindesh. Sot Lali Eri kishte marre

Tallja e Ramës me naftëtarët e Ballshit, i ofron ekrane dixhitale për të protestuar

I kapur nga kompanitë që shfrytëzojnë pasuritë e nëntokës, kryeministri Edi Rama ka dalë sot me një “ofertë” të pabesueshme për naftëtarët e Ballshit. Sipas Ramës, naftëtarët nuk kanë pse

Bashkia e Tiranës sulmon Ramën në Deutche Welle. Çfarë po ndodh me maxhorancën?

Civitas.al Ka kohë që vërehet një çarje midis Kryetarit të Bashkisë Erjon Veliaj dhe Kryeministrit Edi Rama. Fërkime të aty-këtushme kanë dalë në pah herë pas here dhe duket se

Goditje në Top Channel dhe Vizion. Media po shkon pikiatë

Jonila Godole Ndryshime në Top Channel, Vizion+, heqje nga puna të gazetarëve me emër, prej disa vitesh tashmë, pasiguri për reporterë dhe “ikona” televizive… Peizazhi mediatik shqiptar ka nisur më

Rënia e Anti-Trumpizmit – Analiza nga David Brooks

Nga David Brooks Po e nis me tre vëzhgime të sikletshme, bazuar në duzina biseda nëpër Washington gjatë vitit të kaluar: Së pari, ata që shkojnë në Shtëpinë e Bardhë

Qytetari përplaset me Ramën: “Vidh sa më shumë të keqen vëllai!”

Replika mes kryeministrit Edi Rama dhe ndjekësve të tij aktive në faqen në Facebook, pas postimit më të fundit të aktivitetit të sotme për shqetësimin e prindërve për ngarkesën e

Krimi është luftë për drejtësi. Qeveria po krijon drejtësinë e tij!

Fitim Zekthi Gjëja më e poshtër në gjithë luftën gati trevjeçare për reformën në drejtësi është se ajo, nëpërmjet mënyrës se si ka vepruar dhe folur ambasadori Lu dhe ambasadorja

Veliaj nis xhirimin e filmit ‘Rama ik!’-Nga Agim Xhafka

Nga Agim Xhafka Tashmë vihet re se Erion Veliaj ka të njëjtin protagonizëm në media si Edi Rama. Për të mos thënë se mjaft herë mbizoteron. Ia ka mbërritur dhe

Protesta PD+LSI/ Këtu ndahet Bota – Nga Frrok Çupi

Nga Frrok Çupi Pse po vjen si një ‘lindje e vështirë’ protesta opozitare kundër qeverisë? Ishte nisur menjëherë pas natës së Krishtit, por u kryqëzua sapo hyri Janari. Ishte nisur

Një politikë kaq e pacipë shkarkimesh me Prokuroren!

Ergys Mërtiri Shkarkimet që po bën Prokurorja e Përgjithshme janë shfaqje të një politike të pacipë. Znj. Marku u zgjodh në mënyrë antikushtetuese, pa veting dhe pa 3/5-at e votave

Të pathënat e ‘Hakiut të Tahirit’ dhe ‘Çakos së Ramës’ – Nga Poli Hoxha

Nga Poli Hoxha Në një prononcim të fundit për mediat pas daljes së lajmit për lirimin nga detyra, ish- drejtori i Përgjithshëm i Policisë Haki Çako deklaroi i qetë se;

Kjo është republika e drejtuesve të përkohshëm! – Nga Flamur Vezaj

Nga Flamur Vezaj Politika në Shqipëri, fatkeqësisht po vazhdon të prodhojë çudira! Prej vitesh disa institucione nuk funksionojnë jo vetëm veç e veç, por edhe në unison me institucionet e

Elbasani i bardhë… aty ku pluhuri i kokainës mpin ato pak neurone që i kanë mbetur rinisë milloshe

Nga Rexhep Rada Elbasani i bardhë nga zemra po shndërrohet në Elbasanin e bardhë nga kokaina. Nuk do e kisha menduar kurrë që qyteti ynë do përfundonte kaq keq. Jo

Fevziu godet ashpër Ramën: Ka rënë në kurth, nuk po qeveris fare

Si po qeveris Rama? Kjo pyetje që më drejtoi disa ditë më parë një njeri i rëndësishëm i biznesit nga Kosova më bëri të reflektoj për t’i shpjeguar më mirë

Morali i banditit, nga Hitleri tek Rama

Ergys Mërtiri Morali i banditit është disfatë dhe mëri në mënyrë të pashtershme, – thotë Kamyja. Duke marrë në analizë Hitlerin thotë se ai vetëpërkufizohet nga veprimet e veta: Për