Kulturë

Ndahet nga jeta shkrimtari dhe dramaturgu i njohur shqiptar

Ndahet nga jeta shkrimtari i mirënjohur shqiptar. Loni Papa, dramaturgu dhe autori i letërsisë për fëmijë është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare. JETESHKRIMI Loni Papa u lind më 28

Vdes bateristi i grupit “Pantera”, Vinnie Paul

Bateristi i bendit metal “Pantera”, Vinnie Paul, ka vdekur në moshën 54 vjeçare. Ai e kishte themeluar këtë grup më 1981 bashkë me vëllanë e tij, Dimebag Darrell dhe Rex

Banesa e Aleksandër Moisiut në Durrës, ndër objektet më të vizituara

Banesa ku ka jetuar Aleksandër Moisiu në Durrës është pjesë e guidës së qytetit si dhe një nga objektet më të vizituara. Pak ditë më parë përfunduan punimet e mirëmbajtjes

Zbulohet dorëshkrimi i panjohur i Marin Barletit

Kërkimet shkencore disa vjeçare individuale apo të përbashkëta të studiues Lucia Nadin dhe historianit Aurel Plasari, çojnë në zbulimin e një teksti, të paditur më parë për ekzistencën e tij,

Filmi amerikan ‘The tempest’, xhirime në portin e Durrësit

Gjatë dy ditëve të ardhshme në ujrat detare pranë Durrësit si dhe në një nga kalatat e portit do të xhirohen disa skena nga filmi artistik amerikan “The tempest”. Filmi

Prej 300 vitesh në këmbë, Ura e Kovaçit e lënë në harresë rrezikon shembjen

Ura 300-vjeçare e Kovaçit në Voskopojë pavarësisht vlerave historike dhe kulturore nuk është në listën e monumenteve të kulturës. Ura e cila ka shërbyer për të lidhur Voskopojën me zona

Plas sherri mes aktorëve për teatrin! Ofendohen live në emision!

Debati për prishjen ose jo të Teatrit Kombëtar vazhdon të jetë mjaft i nxehtë. Ditën e sotme aktori Laert Vasili ishte I ftuar në emisionin KafeIn për të diskutuar në

Pas detit, Edi Rama i fal Greqisë edhe Çamërinë

Për të marrë votën e Greqisë në hapjen e negociatave Edi Rama nuk ka shitur vetëm detin, por ka shitur edhe Çamërinë. Si zakonisht lajmet e këqija vijnë nga grekët.

Pas Zenelajt, Jul Deda sulmon keqas Erion Isain!

Pas aktorit Gentian Zenelaj një tjetër aktor i njohur i cili ka dalë kundër deklaratave të aktorit Erion Isai është edhe Julian Deda. Përmes një statusi të gjatë në rrjete

Tepsixhinjtë që paguhen nga shteti dhe mbrojnë shembjen e teatrit

Askush nuk mund t’ia mohojë meritën: secila dalje e Erion Veliajt në publik nuk mund të kalojë pa pasoja. Kjo ka ndodhur edhe këtë herë me vënien e kryebashkiakut në

“Shpërthen” aktori për Teatrin: Dy duar për një kokë, o do na vrasin, o do i vrasim

Artistët protestuan edhe sot para dyerve të Teatrit Kombëtar duke kërkuar nga qeveria të anulojë planin për prishjen e godinës. Aktori i njohur Neritan Liçaj kërkoi që të reagojë për

Deda thumbon keq Isain: Karrigia e drejtorit duhet të ketë ndonjë gjë si të ngritur te ulsja

Çështja e Teatrit Kombëtar ka krijuar përçarje mes artistëve. Paraditen e sotme Gentian Zenelaj dhe drejtori i ri i Teatrit të Kukullave, Erion Isai u përplasën me fjalë pikërisht për

‘Jo prishjes së Teatrit’! Artistët vijojnë protestën

Artistët janë mbledhur sërish gjatë ditës së sotme, duke vijuar protestën e tyre kundër prishjes së teatrit Kombëtar. Kësaj proteste nuk i janë bashkuar vetëm artistët por dhe shumë qytetarë

Pas ‘OK’ të arkitektëve për teatrin, Arben Derhemi: Mbrojtën vendin e punës

Pasi Bashkia e Tiranës ka organizuar të hënën dëgjesën me arkitektët dhe  urbanistët për të diskutuar mbi ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar dhe ku disa arkitektë mbrojtën idenë e

Shembja e Teatrit/ Kumbaro merr Veliajn në komision për zhurmues (VIDEO)

“Rama ju çon ju të dyve çift, kudo!” . Me debate të forta ka nisur sot, mes deputetes së PD Albana Vokshit dhe kryebashkiakut Erion Veliajt, Komisioni për Edukimin dhe Mjetet

‘Shpërthen’ Mirush Kabashi: Nuk më del inati, Teatri është Meka e artistëve

Në vijim të protestës ndaj shembjes së Teatrit Kombëtar, sërish janë mbledhur artistë përpara godinës duke dhënë argumenta kundër këtij vendimi. Në fjalën e tij aktori i njohur Mirush Kabashi

Shembja e Teatrit Kombëtar, Veliaj me dy qëndrime ndaj aktorëve

Kryebashkiaku Erion Veliaj duket se mban dy qëndrime të kundërta për Teatrin Kombëtar dhe rezistencën e aktorëve. Në Tiranë, Veliaj duket i gatshëm të bisedojë dhe bashkëpunojë me aktorët, me

Trebicka: Duhet të jemi vigjilentë, bijtë e k****s, mund të shembin Teatrin

Një pjesë e aktorëve të Teatrit Kombëtar u mblodhën sërish pasditen e sotme te godina e Teatrit duke kundërshtuar planin për ta prishur dhe për të ndërtuar mbi rrënojat e

VIDEO/ Kundër prishjes së TK, aktorja Roza Anagnosti pritet me duartrokitje

As shiu nuk i ka ndalur ditën e djeshme artistët të protestojnë kundër prishjes së Teatrit Kombëtar. Aktorja Roza Anagnosti, fjala e së cilës u prit gjithë duartrokitje nga të

Presidenti i jep titullin ‘Naim Frashëri’ violinistes së shquar shqiptare, Ervis Gega

Gjatë vizitës së tij në Berlin, Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, i akordoi në një ceremoni të veçantë violinistes së shquar shqiptare, Ervis Gega, Titullin e lartë ‘Naim Frashëri’. Presidenti

Ajnshtajni racist. Ditarët e udhëtimit zbulojnë të vërtetën e panjohur

Ditarët e udhëtimit privat të fizikanit të njohur Albert Einstein e i botuar rishtazi ka zbuluar pikëpamjet raciste dhe ksenofobie të tij. Shkruar nga tetori 1922 deri në mars 1923,

Gjithmonë krah tij, ja kush është vajza që e shoqëron kudo aktorin Robert Ndrenika

Çështja e prishjes së Teatrit Kombëtar e ka risjell sërish në media aktorin e mirënjohur Robert Ndrenika, falë reagimeve të tij publike kundër kësaj çështjeje. Por aktori nuk shfaqet asnjëherë

VIDEO/ Kush është regjisorja që e tha troç dje: Ti urinojmë në fytyrë diktatorit Rama

Vijon të jetë e nxehtë çështja e teatrit kombëtar, teksa në shumicë dërrmuese artistët janë shprehur kundër prishjes së tij. Ndërkohë në protestën e zhvilluar dje një thirrje të fortë

Derhemi e Trebicka kundër Vasilit: Qurrashi, vjen e na thotë çudira!

Nuk ndalen debatet dhe perplasjet ne lidhje me çështjen e prishjes ose jo të godinës së Teatrit Kombëtar. Numri i aktorëve që janë për prishjen e teatrit ekzistues dhe ngritjen

I jepet lamtumira e fundit Suad Jaminit, basisti i rock-grupit Jericho

Mes familjarëve, miqve e kolegëve, iu dha sot lamtumira e fundit Suad Jaminit, basistit të rock-grupit kosovar ‘Jericho’, i cili vdiq të enjten mbrëma. Mësohet se Jamini ka vdekur në

Revolta e artistëve kundër Ramës! Artistët “ngujohen” sot në Teatrin Kombëtar

Pasditja e kësaj të premteje do t’i gjejë artistët në Teatrin Kombëtar, për të nisur, ashtu siç kishin paralajmëruar, protestën e tyre në mbrojtje të teatrit. “Ne do të mblidhemi

‘Vdekja’ e Teatrit, regjizori Budina: Që para 20 vjetësh Rama i refuzoi 200 mijë euro për restaurimin

Regjisori Robert Budina thotë se përpjekja për prishjen e Teatrit Kombëtar është një strategji që ka nisur shumë vite më parë. Budina u shpreh se prej vitesh është ndjekur një

“Debile, plehrë”, aktorja Marjana Kondi përplaset me ministren Kumbaro

Takimi i djeshëm i artistëve me kryetarin e bashkisë Erion Veliaj ka patur përplasje të shumta mes grupit të aktorëve. Por përveç revoltës që i shprehën kryebashkiakut, gjatë mbledhjes ka

Beteja për Teatrin Kombëtar, Alfred Trebicka: Ka ‘florinj’ poshtë pishinës….

Aktori Alfred Trebicka ka dalë hapur kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. Trebicka shprehet se Teatri duhet të ruajë identitetin e saj: “Ne do të rezistojmë. Jemi të vendosur që godina

Vdes basisti i grupit Jericho, Suad Jamini

Basisti i grupit Jericho, Suad Jamini, ka ndërruar jetë sot. Lajmi për vdekjen e Jaminit është konfirmuar nga familja e tij. Mësohet se Jamini ka ndërruar jetë në Qendrën Klinike