Bota

Arrestohen 251 persona për pornografi të fëmijëve

Më shumë se 250 persona janë arrestuar gjatë një operacioni të gjerë policor kundër pornografisë me fëmijë. Ministri i Sigurisë Publike, Raul Jungmann, deklaroi se aksioni është zbatuar në 24

Kërcenimi rus, Stoltenberg: NATO po shton trupat në lindje

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i tha Zërit të Amerikës se Aleanca po i përgjigjet agresivitetit të Rusisë duke shtuar numrin e trupave në krahun e saj lindor

FOTO/ Thyhet rregulli në dasmën e Princ Harry dhe aktores Markel, kunata shfaqet papritur…

E gjitha bota sot i kishte sytë në dasmën e vitit! Pak orë më parë u mbajt edhe ceremonia martesore e Princ Harryt dhe aktoret Meghan Markel, të cilët u

Tragjedia në Teksas, i riu që vrau 10 nxënës ishte viktimë e bulizmit në shkollë

Autori i masakrës në shkollën e mesme të Teksasit, ishte viktimë e bulizmit. Në ditarin e tij, ai shkruante se donte të vriste dhe të vetëvritej. Ndërkohë dhe në parkingun

Ndahet nga jeta politikania e mirënjohur

Ish-presidentja e Parlamentit Europian, Nicole Fontaine, e cila ka mbajtur gjithashtu postin e ish-Ministres franceze të Industrisë, vdiq të enjten në moshën 76-vjeçare, bëri të ditur sot ish-ministri Dominique Bussereau.

Policia i sekuestron ish-Kryeministrit 72 çanta me… bizhuteri

Policia malajziane sekuestroi sot 72 çanta me bizhuteri të çmuara dhe para, si dhe 284 çanta dore luksoze, që mendohet se i përkasin ish-kryeministrit Najib Razak, njoftoi sot agjencia zyrtare

Rrëzohet avioni me 100 persona në bord, dalin detajet e para

Një avion është përplasur pak minuta ma për në aeroportin Jose Marti në Havanë. Mësohet se avioni Boeing 737 është rrëzuar pas fluturimit, dhe sipas informacioneve kishte 100 persona ën

Sulm me armë në një shkollë në SHBA, raportohen 8 viktima

Të paktën 8 persona raportohet se kanë humbur jetën nga të shtënat e shënuara këtë të premte në shkollën e mesme në “Santa Fe”, Teksas, SHBA. Një zyrtar i lartë

Erdogan: Turqia nuk do të lejojë Izraelin të vjedhë Jerusalemin nga Palestinezët

Ankara- Presidenti Turk Tayip Erdogan ka thënë të mekurën që Kombet e Bashkuara kanë “kolapsuar” në përballjen e ngjarjeve në Gaza ku forcat Izraelite kanë vrarë 60 protestues Palestinez të

Trazirat e Iranit dhe Venezuelës ngrenë çmimin e naftës mbi 80 dollarë për fuçi

Sanksionet e reja amerikane që do të godasin industrinë energjetike të Iranit dhe pasojat e kolapsit ekonomik të Venezuelës, kanë ngritur frikën lidhur me furnizimin global me naftë, duke rritur

Parandolohet sulmi terrorist me helm në Francë, arrestohen dy egjiptianë

Një atentat është parandaluar në Francë me arrestimin e dy vëllezërve egjiptianë. Dy të arrestuarit, sipas ministrit të Brendshëm, kishin udhëzime për prodhim helmi në formë pluhuri. “Dy të rinj

Stuhitë godasin SHBA dhe prodhojnë foto spektakolare

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë goditur nga disa stuhi të fuqishme në pjesën nga Teksasi deri në Washington. Stuhitë që kanë shkaktuar dëme të rënda materiale kanë “prodhuar” edhe

Rikthehet virusi Ebola, 23 të vdekur dhe dhjetëra të infektuar

Edhe pse të gjithë mendonin se ishte shuar, virusi Ebola duket se është rikthyer më fuqishëm se kurrë. Kanë mjaftuar disa ditë që të shpërndahet nga fshati në një qytet

Vritet princi i Arabisë Saudite?

Sipas disa mediave iraniane, princi saudit Bin Salman është vrarë. Kanë kaluar më shumë se një muaj kur princi saudit, Bin Salman nuk është parë në media. Gazeta persiane “Kejhan”

Horror/ Vret të dashurin dhe e gatuan për ta servirur tek miqtë

Vret të dashurin dhe mbetjet i gatuan në zgarë për t’i servirur më pas tek miqtë dhe të afërmit. E denjë për historinë Hannibal Lecter çmënduria vrastare e 35 vjeçares

Zgjerimi i BE-së, Macron edhe më skeptik në samitin e Sofies

Presidenti francez foli me nota skeptike lidhur me zgjerimin e Bashkimit Europian përfshi këtu dhe vendet e Ballkanit Perëndimor në samitin e Sofies. Pikërisht në këtë samit që kishte qëllim

Turqia lëshon fletarreste për 101 ushtarë, mes tyre 5 kolonelë dhe 1 toger

Autoritetet turke kanë ndaluar të enjten 33 anëtarë të forcave ajrore pas dyshimeve se kanë lidhje me klerikun fetar Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e fajëson për tentimet e dështuara

Komisioni Evropian dërgon gjashtë vende në gjyq për ndotje të ajrit

Komisioni Evropian ka bërë të ditur se do të dërgoj Gjermaninë, Francën dhe katër vende të tjera në gjykatën më të lartë, për shkak të bllokimit në përmbushjen e standardeve

Botërori/ ISIS nuk ndalet, tmerron Messin dhe Ronaldon: Gjaku juaj do të lajë tokën

Duhen më pak se 1 muaj nga fillimi i Botërorit në Rusi por përgjatë gjithë kësaj kohe nuk kanë rreshtuar kërcënimet e ISIS. Organizata terroriste vetëm pak ditë më parë

Treni iku 25 sekonda më përpara, në Japoni bëhet nami

Kompania hekurudhore në Japoni kërkon falje pasi treni ishte larguar nga stacioni 25 sekonda më përpara. Ky është rasti i dytë brenda disa muajve. Operatori tha se “shqetësimet që i

Skandal/ Djali i kryeministrit të Izraelit fyen rëndë Turqinë – ‘F*ck Turkey’

Djali i kryeministrit të Izraelit, Yair Netanyahut ka publikuar një status kontradiktor në profilin e tij zyrtar Instagram ku kishte shkruar F*ck Turkey. Yair Netanyahu ka publikuar një imazh dhe

Donte të martohej me vajzën që dashuronte, familjarët i nxjerrin sytë me lugë

Një djalë që donte të martohej me vajzën që dashuronte, iu janë nxjerrë sytë me lugë nga babai dhe vëllezërit e tij. Abdul Baqi nga fshati Nasirabad, Pakistan i kërkoi

Samiti i Sofjes BE-Ballkani Perëndimor, jo më konkret se ai i 15 viteve më parë në Selanik

Zyrtarët e lartë të mbi 30 vendeve evropiane, mblidhen të enjten në Sofje të Bullgarisë në takimin e lartë ndërmjet Bashkimit Evropian dhe gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Takimi që

Zvicra do t’i dëbojë të huajt edhe për veprat penale mbetur në tentativë

Zvicra do të mund t`i dëbojë të huajt me dosje krimi edhe në rastet kur veprat penale të planifikuara të tyre kanë mbetur në tentativë. Kështu ka vendosur Gjykata Federale

E mbani mend këtë barbari të ISIS? Kufomat e 21 koptëve martirë u kthyen në Egjipt

Të hënën mbrëma, këmbanat e kishave e të manastireve të krishtera ranë për mort në gjithë Egjiptin, për të kremtuar kthimin në tokën e tyre të kufomave të 21 të

Pas SHBA, Ky është shteti i dytë që hap ambasadën në Jeruzalem

Shteti i Guatemalës ka hapur ambasadën e saj në Jeruzalem, dy ditë pasi të njejtën e kishte bërë Shtetet e Bashkuara në mesin e protestave masive të organizuara nga palestinezët.

Pamje të frikshme, Piloti thithet nga ajri gjatë fluturimit për shkak të xhamit të thyer

Sipas njoftimeve nga mediat shtetërore kineze, një incident që përfshinte një fluturim Sichuan Airlines ishte më keq se ç’ishte menduar fillimisht. Të hënën, një aeroplan në kabinën ajrore të një

Erdogan hakmerret keq ndaj Izraelit pas vrasjeve në Gaza

Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan Naeh, është larguar nga Turqia të mërkurën, pasi paraprakisht një gjë të tillë e kërkoi nga ai Turqia, nga shkaku i dhunës dhe vrasjeve

Evropa në ‘luftë’ për të shpëtuar marrëveshjen me Iranin

Evropa është një proces diplomatik për të shpëtuar marrëveshjen me Irani, pas vendimit të Donald Trump për tu tërhequr dhe vendosur sanksione kundër Teheranit. Kancelarja gjermane Angela Merkel bisedoi me

Hakmarrja qesharake e Putinit ndaj SHBA-së

Ligjvënësit rusë miratuan unanimisht të martën, gjatë leximit të parë, projektligjin për t’u hakmarrë kundër Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera perëndimore për vendosjen muajit të kaluar nga Uashingtoni,