Ukraina liron tre gazetarët e arrestuar rusë

Ukraina liron tre gazetarët e arrestuar rusë

Tre gazetarë të televizionit rus të cilët janë arrestuar një ditë më parë nga autoritetet ukrainase në rajonin lindor Kharkiv të Ukrainës, janë liruar sot.

Mediat ruse kanë bërë me dije se autoritetet ukrainase kanë arrestuar një ekip të Radiotelevizionit Shtetëror të Rusisë.

Gazetari Yevgeny Reshetnyov, kameramani Sergei Truskov dhe ndihmës tekniku Vadim Klivanov, janë liruar sot më 17 prill.

Ambasada ruse në Kiev i ka dërguar një notë Ministrisë së Jashtme ukrainase, nga e cila ka kërkuar shpjegime për arrestimin e tre gazetarëve.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *