Trump kërcënon Korenë e Veriut: Do kesh telashe shumë, shumë të mëdha

Trump kërcënon Korenë e Veriut: Do kesh telashe shumë, shumë të mëdha

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar Korenë e Veriut se e presin “probleme shumë, shumë të mëdha” nëse ndodh gjë në territorin amerikan të Guamit.

Duke folur në një resort golfi, ai tha se territori do të jetë shumë i sigurtë. Trump tha se SHBA mund të vendosë sanksione të tjera “sa më të forta” për Korenë e Veriut.

Trump foli dhe me homologun kinez Xi Jinping, i cili i mëshoi idesë së një zgjidhje paqësore. Shtëpia e Bardhëtha se të dyja palët ranë dakord që Korea e Veriut duhet të ndalojë “Sjelljen e saj të shtuar provokative”.
“Askush nuk e do zgjidhjen paqësore më shumë se Presidenti Trump, këtë e them unë”, tha Trump.

Share this...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *