Rregjistrohet muaji shkurt më i nxhetë ndonjëherë

Sipas Agjencisë Amerikane Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA), muaji që sapo kaloi ka qenë muaji i shkurtit më i nxhetë i regjistruar ndonjëherë në botë që prej fillimit të matjes së temperaturës në vitin 1880.

“Temperatura mesatare e sipërfaqes së tokës dhe e oqeaneve arriti 12,1 gradë Celcius, më e larta për një muaji shkurti që prej vitit 1880, duke kaluar me 1,2 gradë mesataren e shekullit XX”, thkson agjencia.
Ndërsa korriku i vitit 2015 mban rekordin absolut të muajit më të nxhetë të regjistruar ndonjëherë në planet, me një temperaturë mesatare 15,8 gradë Celcius.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *