Përgjaket Bagdadi, 47 të vdekur nga sulmi me autobombë

47 persona humbën jetën dhe 72 të tjerë u plagosën pas shpërthimit të një autobombe në hyrje të qytetit Hila në jug të Bagdatit. Sulmi është ndërmarrë nga militantë të ISIS-it bën me dije policia lokale.

“Sulmi u zhvillua kundër një pike kontrolli në hyrjen veriore të Hilla”, njoftoi Faleh al Radhi, përgjegjës i sigurisë të provincës Babel.

Burime nga spitali Hilla bëjnë me dije se “mes të vrarëve janë 20 anëtarë të forcave të sigurisë, ndërkohë që të plagosur kanë mbetur të paktën 72 persona.

Ky është sulmi më i përgjakshëm me autobombë i zhvilluar në Irak që nga fillimi i këtij viti.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *