Nëse Perandoria Otomane nuk do të kishte rënë….

Nëse Perandoria Otomane nuk do të kishte rënë….

Kur një serb qëlloi me armë arkidukën e Austrisë në verën e vitit 1914, shtetet e Europës u futën të gjitha në një luftë.

Austria-Hungaria shpalli luftë ndaj Serbisë, aleati i të cilit Rusia shpalli luftë ndaj Austrisë, aleati i të cilit Gjermania shpalli luftë ndaj Rusisë, aleatët e të cilëve Franca dhe Britania shpallën luftë ndaj Gjermanisë dhe Austrisë. Deri në fillim të gushtit i gjithë kontinenti ishte në flakë.

Pjesa më e madhe e Europës ishte tronditur, megjithatë ashtu si në një lojë bowling një nga ato shishkat ende nuk kishte rënë. Në cilën mënyrë do të binte edhe Turqia?! A duhej që Perandoria Osmane t’i bashkohej Britanisë, Francës dhe Rusisë) apo të shkonte me Fuqitë Qendrore (Gjermania dhe Austro-Hungaria)?

Perandoria 500-vjeçare e Turqisë po tkurrej. Ajo kishte humbur territoret e saj në Afrikë, pothuajse të gjitha ishujt e saj mesdhetare dhe shumicen e vendeve të Ballkanit, si dhe pjesë të Anadollit lindor. Ishte në borxh, e prapambetur industrialisht dhe politikisht e lëkundur.

Megjithatë, tokat e Sulltanit shtriheshin në dy kontinente, duke kontrolluar hyrjen në Detin e Zi. Territoret e tij arabe shtriheshin përtej qyteteve të shenjta të Islamit në malet e Jemenit dhe Gjirit Persik, ku thuhej se ndodheshin shpellat e mëdha të lëngut të zi që shumë shpejt zëvendësoi qymyrin si burim kryesor i fuqisë botërore.

Duke besuar në dobësimin e Turqisë, Britania, Franca dhe Rusia mund të kishin varrosur osmanët dhe të ndanin plaçkat. Por fatmirësisht, mbizotëronte ende një kokë më e mençur. Në një konkluzion të fshehtë në bordin e Norvegjisë në fund të korrikut, një politikan i largët me emrin Winston Churchill, atëherë Lord, punoi me diplomatë francezë, rusë dhe turq për të krijuar një traktat. Turqit rane ne një ujdi të vështirë, pasi Gjermania po ofronte armë dhe ar në këmbim të një aleance.

Marrëveshja e arritur ishte shumë e dobishme për të gjithë të interesuarit. Nga Franca, Turqia mori lehtësim të borxhit. Rusia i fshiu të gjitha pretendimet territorit osman dhe bëri tërheqjen e vullnetit të mirë nga pjesët e Anadollit. Churchilli i dorëzoi pagesat e mëtejshme për dy anije luftarake që ndërtimet e anijeve britanike po ndërtonin për Turqinë. Dhe Turqia mori garanci se pjesët e tij të pambrojtura nuk do të sulmoheshin; Për një perandori që për një shekull kishte qenë mbizotëruese, kjo ishte një si një kontratë për nisjen e një jete të re.

Shpërblimet për Forcat e Mëdha do të ndaheshin në mënyrë të barabartë. Qasja e privilegjuar ekskluzive në Detin e Zi, ndihmonte aleatët e Rusisë që të mund të furnizonin ushtritë e carit në fillim të luftës. Pa pasur nevojë të mbrojë kufirin e saj turk, Rusia zhvendosi mijëra trupa të plasaritura nga Kaukazi për të mbështetur vijen e parë. Turqia nënshkroi marrëveshje të veçanta që njohin kontrollin britanik të Kanalit të Suezit, Adenit dhe të Gjirit Persik, duke siguruar vijat e detit për vendosjen masive të trupave të Britanisë nga kolonitë në Frontin Perëndimor. Ushtria e Turqisë u bashkua në një front të gjerë kundër Austro-Hungarisë. Së bashku, këto përparësi të Aleatëve mendohet se kanë shkurtuar luftën për një vit; Fuqitë qendrore nuk mund të kenë pritur për një armëpushim sapo Amerika hyri në luftë.
Për të shpëtuar nga kolapsi, qeveria e Perandorise Osmane ndoqi reforma radikale. I sfiduar nga tendencat në rritje të nacionalizmit nga arabët, armenët, grekët dhe kurdët, Sulltan Mehmed V lëshoi një firmë apo proklamatë historike që i njihte këto si kombe individuale të bashkuara nën sovranin osman.

Sulltani mori titullin e kalifit, komandant i besimtarëve sunitë muslimanë, të cilët paraardhësit e tij kishin fituar katër shekuj më parë. Kjo shërbeu kur perandoria kishte për të shtypur një rebelim të fanatikëve fetarë në Arabinë qendrore, të udhëhequr nga një njeri i quajtur Ibn Saud, i cili fitoi pasuesit duke pretenduar se do ta rivendoste Islamin në një shtet më të pastër. Por kryesisht perandoria ishte parë si një vend tolerant. Kur persekutimet naziste i çuan hebrenjtë nga Evropa në vitet 1930, shumë u strehuan atje (siç kishin bërë kur dëboheshin nga Spanja në 1492), veçanërisht në provincën e Jeruzalemit.

Ah sikur….

Eshtë e panevojshme të thuhet, asnjë nga këto nuk ka ndodhur. Krejt e kundërta ndodhi në të vërtetë. Turqia u bashkua me Gjermaninë në Luftën e Parë Botërore dhe aleatët u përpoqën të pushtonin dhe të ndajnë perandorinë e saj. Churchill, në vend që t’i dorëzonte anijet luftarake që turqit e zakonshëm kishin paguar me pajtim, i kishin marrë ato për marinën britanike. Në vitin 1915 ai urdhëroi një sulm katastrofik mbi Turqinë; Ulja në Gallipoli i kushtoi aleatëve 300,000 viktima. Fushatat britanike kundër Turqisë në Irak dhe Levant kushtuan një milion jetë.

Viktimat e Turqisë u rriten ndjeshëm, deri në fund të luftës, arritën 3 milion njerëz, gati një të katërtën e popullsisë otomane. Kjo përfshinte rreth 1.5 milion armenë, të therur sepse zyrtarët turq besonin se mund të bëheshin kolon i pestë për një Rusi armiqësore. Dhe kur Britania dhe Franca kapën tokat arabe të osmanëve, shtypja e kryengritjeve kushtonte më shumë mijëra jetë.

Sa nga kaosi i sotëm në Lindjen e Mesme, nga luftërat civile në terr në emër të Islamit (dhe rivendosja e kalifatit) deri në shfaqjen e diktatorëve sektarë si Bashar al-Asad, për të mos përmendur një turmë të tillë osmane ringjallëse si Rexhep Tajip Erdogan, mund të ishte shmangur, nëse Churchill do të kishte mbështetur lëvizjen e Xhonturqve, në vend që ta godiste atë?! /ekonomist.com

Category Bota

Comments

Ne i duam komentet

1 Comment

  1. July 24, 16:11 #1 EC

    Ka vend edhe sot per t’i rregulluar gjerat. Perendimi te mbeshtetese presidencen Erdogan dhe te mos e sulmoje me as me deklarata, as me spiunazh, as me organizata te shoqerise civile e as me organizata terroriste marksiste apo islamiste. Erdogani nuk eshte me me “autoritar” se Abdylhamiti apo se xhonturqit, per te cilet tani qenkan bere pishman qe nuk u dhane nje dore. Dhe shume gjera qe mund t’i benin xhonturqit apo Abdylhamiti e qe i duhen Perendimit sot, Erdogani mund t’i beje me mire. Ne mos, ai gjithsesi do t’i beje. Por nese i ben vete e pavaresisht Perendimit, atehere interesat e Perendimit nuk do te jene me te perfaqesuara ne territoret e permendura ne artikull.

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *