Kush është Mike Pompeo, i besuari i Trump që mori postin e Tillerson?

Kush është Mike Pompeo, i besuari i Trump që mori postin e Tillerson?

Tashmë zyrtare! Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka shkarkuar sekretarin e përgjithshëm të shtetit Rex Tillerson për ta zëvendësuar me Mike Pompeo.

Pompeo deri më sot ka mbajtur postin e drejtorit të agjencisë së inteligjencës amerikane, CIA.

Por kush është Pompeo, 55-vjeçari që ka marrë besimin e Presidentit amerikan?

Pompeo ishte një kongresmen republikan përpara se Presidenti Trump ta emëronte si drejtor i CIA-së.

Ish përfaqësuesi i “Tea Party” nga Kansasi shihet si një lojtar besnik i Trump. Ai ka kryer një veprim balancues në menaxhimin e marrëdhënieve midis agjencisë së spiunazhit dhe një komandanti që i krahasoi shërbimet amerikane të inteligjencës me nazistët.

Ai ka hedhur poshtë gjetjet e CIA-së se rusët u përpoqën të influencojnë zgjedhjet e vitit të kaluar në SHBA.

Para se të bashkohej me CIA-n, ish-republikani tre-vjeçar 53 vjeçar nga Ëichita, Kansas, ishte një kritik i ashpër ndaj marrëveshjes bërthamore të administratës Obama me Iranin.

Ai ka mbrojtur më parë programin e grumbullimit të të dhënave të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë dhe kundërshtoi mbylljen e burgut në Gjirin e Guantanamos.

Pas vizitës në objektin e paraburgimit në vitin 2013, ai vuri në dukje se disa të burgosur që kishin deklaruar një grevë urie dukej sikur kishin vënë në peshë.

Pompeo gjithashtu mbrojti CIA-n pas lëshimit të një raporti të senatit mbi torturën e vitit 2014, i cili përshkruante praktika të tilla si uji i peshkimit.

Ai deklaroi: “Këta burra dhe gra nuk janë torturues, ata janë patriotë”.

Taktikat e CIA-s, tha ai, “ishin brenda ligjit, brenda kushtetutës”.

Pompeo u diplomua i pari në klasën e tij në West Point dhe u diplomua nga Shkolla e Drejtësisë në Harvard, ku ishte redaktor i Revistës së Ligjit.

Ai u zgjodh në Dhomën e Përfaqësuesve në vitin 2010 me mbështetjen e mega-donatorëve republikanë Charles dhe David Koch.
Para se të bashkohej me Kongresin, ai themeloi një firmë të pjesëve të aviacionit dhe një kompani furnizimi me naftë.

Ai u akuzua për islamofobi për vërejtjet që ai bëri pas bombardimeve vdekjeprurëse të maratonës së Bostonit në Boston.

“Në vend që të përgjigjen, heshtja i ka bërë këta liderë islamikë në të gjithë Amerikën të jenë potencialisht të ndërlikuar në këto akte dhe, më e rëndësishmja, ende në ato që mund të ndjekin.”

Ai ka shërbyer në Komisionin për Selektimin e Shtëpisë së Bengazit, një panel i posaçëm i krijuar në vitin 2014 për të hetuar sulmin vdekjeprurës dy vite më parë në një kompleks diplomatik amerikan në Libi.

Demokratët e përshkruan atë si një gjueti politike kundër ish-Sekretares së Shtetit Hillary Clinton.