Kryeministri francez: Evropa është në gjendje lufte

Evropa është aktualisht në një gjendje lufte. Kjo ka qenë deklarata e menjëhershme e kryeministrit francez Maneul Valls, në një deklaratë për media pas sulmeve në Bruksel.

Ai u shpreh se Franca ka mobilizuar 1.600 police dhe forca të ushtrisë për të garantuar sigurinë në vend, në një kohë që Parisi vijon të jetë i blinduar.

“Evropa është në një gjendje lufte. Kërcënimi terrorist mbetet në nivelin më të lartë”, tha Valls gjatë një mbledhje urgjente të qeverisë.

Valls zhvilloi një mbledhje urgjente me presidentin Holond, ministrin e Mbrojtjes dhe atë të Brendshëm, sa i takon masave që duhen marrë pas situatës në Bruksel.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *