Francois Hollande: Nuk rikandidoj për President

Francois Hollande: Nuk rikandidoj për President

Presidenti i Francës, Francois Hollande, gjatë një emisioni të drejtpërdrejtë në televizionin TF1 ka pohuar idenë e tij për tu tërhequr nga politika dhe për të mos rikandiduar më për postin e presidentit në zgjedhjet e ardhshme gjatë vitit 2015.

Hollande ka premtuar të reformojë Francën brenda 5 viteve të mandatit të tij. Ai ka shprehur gjatë emisionit nevojën që vendi dhe politika të fitojë besimin në potencialet e saj, pasi sipas Holande, Franca ka gjithë mundësitë e mundshme për t’ia dalë mbanë.

Hollande është një politikan francez i Partisë Socialiste. Ai fitoi zgjedhjet presidenciale më 22 prill dhe 6 maj me gati 52 për qind të votave kundër presidentit në detyrë konservativit, Nicolas Sarkozy.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *