zjarr-ne-banese
11/08/2017 - 21:07

Digjet një banesë në Bulqizë, 3 vatra zjarri vijojnë të jenë aktive

Një vatër zjarri u shfaq mbrëmjen e së enjtes në malin e Vajkalit, ne Bulqizë, ku si pasojë u dogj një banesë dykatëshe dhe një kasolle, ndërsa u rrezikuan disa shtëpi të tjera.

Për fat të mirë, nga zjarri nuk ka patur viktima, pasi banorët e shtëpisë së djegur nuk ndodheshin në banesë, por ishin larguar për pushime.

Kanë qenë banorët e zonës, që të ndihmuar nga zjarrfikësit kanë bërë të mundur izolimin e vatrës, në mënyrë që të mos përhapej tek shtëpitë e tjera.

Megjithatë, situata e krijuar nga zjarret në Bulqizë mbetet problematike. Aktualisht në këtë zonë janë aktive 3 vatra të mëdha, përkatësisht në malin e Temles, në Fushën e Lopës dhe malin e Bardhë.

Këto vatra janë shfaqur prej 10 ditësh dhe deri më tani nuk ka patur asnjë ndërhyrje, qoftë nga institucionet, ashtu dhe nga banorët e zonës. Deri tani janë përshkuar nga flakët qindra hektarë pyje me shkurre dhe dru lisi e ahu.

Nëse nuk do të ketë një ndërhyrje nga autoritetet flakët në malin e Temles, të cilat po i afrohen fshatit të Peladhisë, do të përbëjnë një rrezik serioz për banesat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>