kuve
13/09/2017 - 14:27

Qeveria e re mori 78 vota, ja 8 deputetët e PD-së që munguan

Pas një seance maratonë, me debate e replika të forta, Kuvendi i Shqipërisë ka votuar programin e qeverisë “Rama II” dhe njëherësh edhe kabinetin e ri qeveritar.
Me një votim te vetem, per programin dhe qeverine, Kuvendi vulosi konstituimin e Qeverise se re, me 78 vota pro dhe 51 kundër.

Votimi u bë pak para orës 7.00 të mëngjesit të sotëm, ndërkohë që seanca e diskutimeve nisi që dje në orën 09:00 të mëngjesit. Votat pro qeverise i kane dhene 74 deputetet e PS. Nderkohe qe tre vota pro erdhen nga deputetet e PDIU-se ne Kuvend dhe nje vote tjeter pro Rames dhe programit te tij ka qene e deputetit Tom Doshi, i cili qe ne krye te heres nuk e fshehu se vota e tij do te ishte per Ramen, shkruan panorama.

U deshen gati 24 orë debat, fjalime nga deputete, opozitare e jo, dhe prezantime ministrash qe me pas programi te kalonte ne votim. Rama tashme e ka edhe voten e shumices per programin qe do te zbatoje per 4 vitet e mandatit te tij te dyte ne qeverisjen e shqiptareve. Sic duket edhe nga tabulati i fletes se votimit, rezulton se 8 deputete te PD-se dhe tre te LSI-se nuk kane marre pjese ne votim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>