Archive

Kreu i ri i KQZ-së, Lefterije Luzi sërish kandidate

Të premten pasdite përfundoi afati zyrtar i aplikimeve për postin e kryetarit të KQZ-së. Dhe aplikimet nuk kanë qenë të shumta. Ata janë 6 persona, 3 prej të cilëve janë

Atraksioni turistik në Kinë, liqeni i kuq

Një liqen i kripur në provincën veriore kineze të është shndërruar ne një atraksion te ri turistik pasi një pjesë e tij është bërë e kuqe. Pamje të xhiruara nga

Ibrahimovic i rekordeve, ka shënuar me 7 klube të ndryshme

Zlatan Ibrahimovic është një prej emrave më të mëdhenj të futbollit europian. Nuk janë vetëm aftësitë teknike që e vërtetojnë këtë, por edhe statistikat janë në anën e sulmuesit tashmë

Çamët, Brukseli reagon pas sulmit të Greqisë: Dialog me Shqipërinë

Komisioni Europian ka reaguar pas deklaratave të ashpra të Greqisë për çështjen çame, për të cilën Johanes Hahn kërkoi që të zgjidhet. Zëdhënësja Maja Koçijançiç deklaroi se Komisioni Europian nxit

Erdogan konteston Traktatin e Lozanës për ishujt në Egje, irritohet Athina zyrtare

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan shkaktoi pakënaqësi dhe irritim në Athinë gjatë së enjtes mbrëma, kur u shpreh se Ankaraja “i kishte dhënë” ishujt e Egjeut Greqisë mbi bazën e

Basha: Pranojmë gabimet tona, por kemi reflektuar

Nga Durrësi, në Akademinë Politike të Partisë Demokratike, kreu i kësaj partie, Lulzim Basha u shpreh se partia që ai drejton tashmë ka reflektuar për gabimet e të shkuarës. Ai

Mjalti i holluar mund të kurojë infeksionet urinare

Uji dhe mjalti mund të jenë një armë e fuqishme kundër infeksioneve urinare tek pacientët, thonë kërkuesit anglezë. Zakonisht pacientët përdorin katetere, tuba që përdoren vetëm nga profesionistët, në këtë

Pranimet në universitete, nesër afati i fundit për aplikimet e raundit të dytë

Nesër është afati i fundit që maturantët kanë për të aplikuar në universitete për raundin e dyrë. Afati ishte data 30 shtator, por u shty për në datë 1 tetor

Bebe Rexha dhe Dua Lipa në “luftë” për një çmim

Shfaqja e “MTV Europe Music Awards” do të zhvillohet me 6 nëntor të këtij viti në Holandë dhe dy yjet shqiptare Bebe Rexha dhe Dua Lipa janë kokë më kokë

Blushi ikën nga PS. Letra për socialistët, pas debatit për mbetjet

Ben Blushi vendosi të ndahet edhe zyrtarisht nga Partia Socialiste, pjesë e së cilës ishte prej gati 20 vitesh. Dhe këtë e bëri me një letër publike, nëpërmjet së cilës

Masakroi të miturin në Palasë, Jorgo Zani i nënshtrohet testit psiqik

Prokuroria kërkon vlerësim psikik për Jorgo Zanin, i cili dy muaj më parë masakroi me thikë kushërin e tij 12-vjeçar në Palasë të Vlorës. Mësohet se Zani, i cili vuan

Elbasan, nxënësit komunitetit egjiptian në protestë për librat

Edhe pse shkolla ka afro tre javë që ka filluar, nxënës të komunitetit egjiptian në Elbasan, thonë se ende nuk janë pajisur me libra. Rreth 50 nxënës në shkollën profesionale,

Spanja bën gati më të mirët kundër Italisë dhe Shqipërisë

Jose Maria Callejon është emri surprizë që i është bashkuar Spanjës, në ndeshjet e radhës eliminatore për Kupën e Botës, fillimisht përballë Italisë më 6 tetor dhe 3 ditë më

Gjyqi i rrëmbyesve, kërkohet njoftimi i të shpallur në kërkim

Viktor Islami është i vetmi i arrestuar për rrëmbimin dhe zhdukjen e 37-vjeçarit Ridvan Lamaj për fatin e të cilit prej më shumë se një viti nuk dihet asgjë. Gjykata

Për të jetuar më gjatë duhet të ndiqni këtë dietë ushqimore

Miliona jetë mund të shpëtohen çdo vit nëse njerëzit zgjedhin dietën mesdhetare. Këshilli i Hulumtimeve Mjekësore (MRC) në bashkëpunim me Universitetin e Kembrixhit monitoruan gati 24 mijë britanikë për 17

Arrestohet mjeku rus në Tiranë. Merrej me trafik organesh

Media italiane RaiNews informon se është arrestuar në Tiranë mjeku rus Boris Wofman, administrator i një klinike klandestine mjekësore në Kosovë, e dyshuar se merrej me transplatimin ilegal të organeve

“10 mijë euro ose të vrava”. Arrestohet shqiptari që kërcënonte italianin

Një 25 – vjeçar nga Korça ka përfunduar në pranga pasi nëpërmjet letrave dhe telefonatave kërcënonte një italian, duke i kërkuar në këmbim të jetës 10 000 euro. I arrestuari

Spartak Braho kërcënon Artan Hoxhën: Kam një xhep në çantë vetëm për të

Deputeti Spartak Braho ka sqaruar në një intervistë se ai ka kryer një vizitë në burgun 302, por është takuar me nëndrejtorin e Burgjeve, Iliaz Labi, të arrestuar me akuzën

Historia e pabesueshme e studentes: Del nga koma pas 19 ditësh dhe…

Një studente, e cila kaloi në koma pas një aksidenti të tmerrshëm me makinë, është cilësuar një ‘mrekulli që ecën’ pasi ajo lëvizi gishtin e madh të këmbës për të

Shkencëtarët vënë alarmin: Ngrohja globale rrezikon Tokën

Bota mund të pësojë dy gradë celcius ngrohje, deri në atë pikë që shkencëtarët besojnë se ndryshimi i klimës do të bëhet i rrezikshëm, në fillim të vitit 2050, paralajmëruan

Procedurat dhe dokumentet që duhen për të punuar në Gjermani

Ekzistojnë mundësi punësimi për shqiptarë në Gjermani. Por çfarë është realiste, çfarë trillim? Kea Decker, drejtoreshë e Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Qendrës për Ndërmjetësimin Profesional të Jashtëm ka sqaruar gjithçka në

Alibeaj: Rama merr në mbrojtje banditin që dhunoi investitorin e huaj

Kreu i Departamentit të Rendit dhe Sigurisë në PD, Enkelejd Alibeaj akuzoi kryeministrin Rama se ka marrë në mbrojtje dhunuesin e investitorit libanez. Përmes një deklarate për shtyp Alibeaj tha

Basha: Do të mbështesim protestën kundër plehrave. Rama mbron interesat e mafias

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mori pjesë në Aktivin e Degës Nr.5, në kuadër të turit kombetar për dëgjimin dhe bashkëbisedim me strukturat e Partisë Demokratike. Zoti Basha thekoi

Pikturat e Van Gogh-ut në duart e Camorra-s

Policia Italiane ka rikuperuar dy piktura të Van Gogh të vjedhura nga një muze në Amsterdam më 7 dhjetor 2002. Bëhet fjalë për pikturat “Plazhi i Scheveningen”, e vitit 1882

Rama ia var punës…I lë mbledhjet e qeverisë në dorë të Peleshit

Me ardhjen e Ramës në krye të qeverisë, i ka ardhur fundi edhe transparencës për mediat dhe publikun. Që në fillim ai e bëri të qartë se mediat nuk do

Kukan e Fleckenstein: Reforma në Drejtësi duhet konkretizuar

Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, gjatë vizitës dy ditore në Bruksel zhvilloi disa takime në Parlamentin Europian me Eduard Kukan dhe Knut Fleckenstein ku i kërkuan zbatimin e Reformës

Basha krijon Akademinë Politike. Nisma më e re në PD

Partia Demokratike do të bëjë publike ditën e sotme një institucion të ri të sajë. Mesditën e sotme PD lancon Akademinë Politike, gjatë një aktiviteti që do të mbahet në

Personi që filmoi Fatos Lushin me 18 mijë euro, biznesmen me pasuri miliona euro

Gani Manollarit, personi që kapi me kamera të fshehtë oficerin e prokurorisë Fatos Lushi, duke i dhënë 18 mijë euro, në muajin shtator të 2014, i kanë sekuestruar fillimisht shumën

Tifozët të mërzitur, nuk ka bileta për ndeshjen Shqipëri-Spanjë

Federata Shqiptare e Futbollit, ka konfirmuar se nuk ka mbetur asnjë biletë e lirë teksa kanë mbetur edhe 9 ditë nga sfida kundër Spanjës. Lajmi në fjalë është dhënë nga

Tirana nën terror. Policia rrugore vendos 650 gjoba në ditë

Policia kohët e fundit është kthyer në gjahtarë të mirëfilltë gjobash, ku e përkthyer në shifra shkon në 650 gjoba në ditë. Në një intervistë të dhënë për “Gazeta Shqiptare”,