Archive

Vendi zien, revolta rritet. Rama nuk ka ndërmend të dëgjojë e të japë zgjidhje

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar me anë të një konference për shtyp për situatën e rënduar që po përjeton vendi jonë. Dhuna dëgjohet kudo, vjedhjet, vrasjet, shkelja

Skiatori më i shpejtë britanik, ski duke u tërhequr nga avioni (Video)

Skiatori më i shpejtë britanik njihet Jamie Barrow . Aventura e tij më e fundit është të bërit ski duke u tërhequr nga një avion. Kampioni britanik u tërhoq nga

Aplikacioni që zgjidh të gjitha problemet matematikore (Video)

Aplikacioni që zgjidh problemet matematikore në distancë, thjesht duke përdorur kamerën e telefonit. Aplikacioni i quajtur PhotoMath ishte në dispozicion vetëm për platformat iOS dhe Ëindoës Phone, tani edhe përdoruesit

Dita e dytë e grevës, disa student shfaqin probleme me shëndetin

Kanë vijuar sërish sot grevën studentët e mjekësisë që kanë kaluar nga Universitetet private, greva vazhdon kundër tarifave të shkollimit në universitetet publike. Gjatë orëve të mbrëmjes sot në ditën

Përmbyten rrugët në Vlorë, shemben dherat

Disa rrugë të qytetit të Vlorës për disa minuta i kanë ngjarë Venecias, kanë mjaftuar vetëm disa minuta reshje shiu. Probleme të shumta janë krijuar në zonën e Skelës dhe

Për pak minuta zbardhen rrugët e Tiranës

Që Tirana të përfundonte sërish nën pushtetin e ujit kanë mjaftuar pak reshje shiu. Në këmbë nuk lëvizje dot sepse rrugët ishin të përmbytura gjithandej . Nese shiu do kishte

Shqiptarëve u pranohen më shumë kërkesat për azil

Komisioni Europian po shqyrton mundësinë për rikthimin e regjimit të vizave me Shqipërinë dhe disa vende të Ballkanit Perëndimor, raportojnë disa media shqiptare. Raportimet janë bazuar mbi një shkrim të

Doshi takim kokë më kokë me Tahirin: S’besoj se do më përjashtojnë nga grupi

Deputeti socialist Tom Doshi mësohet se ka patur një takim kokë më kokë me Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.Deputeti i cili pak ditë më parë i shpalli luftë me kryeministrin

Bulqizë, banorët me libreza në duar protestojnë për energjinë elektrike

Protestuan sot banorë të Komunave Gjoricë, Zerqan dhe Fushë-Bulqizë për kamatëvonesat që u janë vendosur në vitin 2011 nga CEZ Shpërndarje. Banorët kanë bërë ankesë, por asgjë nuk ka ndryshuar,

Mazhoranca pritet që brenda vitit të ndërhyjë në Kushtetutë

Ministri i Drejtësisë, Nasip Naço, thotë se mazhoranca pritet që brenda vitit të ndërhyjë në Kushtetutë. Pavarësisht se një konsensus i tillë duket larg midis shumicës dhe opozitës, të majtët

Ministri grek i Financave: Do jem i pamëshirshëm ndaj të pasurve

Janis Varufakis, ministri grek i Financave, premtoi sot se do të ishte i pamëshirshëm kundër atyre që kanë mundësi të paguajnë duke mos përjashtuar vendosjen e një takse të jashtëzakonshme

Arrestohet 38-vjeçari, tentoi të korruptonte efektivin e policisë

Vihet në pranga një 38-vjeçar nga policia e Fierit, pasi ka tentuar ti japë një efektivi të Rrugores 10 mijë lekë të vjetra. Burime zyrtare pohojnë se është vënë në

Facebook-u do ndihmojnë në parandalimin e vetëvrasjeve

Rrjeti socila më popullorë Facebook ka krijuar një seri mjetesh që do ndihmojnë në parandalimin e vetëvrasjeve. Ju mund të raportoni tashmë postime në Facebook që tregojnë se dikush ka

Didi: Të tjera arrestime për tritolet

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Didi deklaroi sot se 4 personat e arrestuar dy ditë më parë si dhe dy të shpallurit tashmë në kërkim janë autorë

Arrest me burg për ish-Kryeregjistruesin e Hipotekës së Fierit

Konsiderohet i paligjshëm nga Gjykata e Fierit urdhëri i ndalimit të Prokurorisë për ish-Kryeregjistruesin e Hipotekës së këtij qyteti, Aleksandër Myrtaj, i akuzuar për veprën penale të korrupsionit pasiv, si

“Rama terror policor ndaj studentëvë”

Ish kryeministri i vendit Sali Berisha ka akuzuar kreun e qeverisë Edi Rama se po ushtron terror dhe dhunë ndja studentëve. Përmes një statusi në rrjetin e tij social, Berisha

Sherri mes Tahirit dhe Gjutajve, familjarët: Ministri ka një vit që na përndjek

Policia e Tiranës në kuadër të zbulimit të autorëve të shpërthimeve të trirolit, ku një shpërthim ndodhi në farmacinë e babait të ministrit Tahiri, po ruan 24 orë  banesën e

Shkoder, arrestohet 58 vjeçari iu gjetën tritol, fishekë dhe drogë

Policia e qytetit të Shkodrës ka realizuar arrestimin në flagrancë për  Lukë  Isufaj, vjeç 58, banues në fshatin Laç – Nikq në komunën nën akuzën e armëmnbajtjes pa leje. Burime

Basha përcakton drejtuesit e fushatës, nisin pakënaqësitë

Partia Demokratike ndërkohë që po përgatit listat me kandidatët për zgjedhjet vendore, kreu i saj Lulzim Basha ka përcaktuar personat që do të drejtojnë këtë fushatë. Me drejtimin e fushatës

Fadromat “rrafshojnë” Vlorën, në një muaj u shëmben 830 objekte

Nese të bie rruga për në Vlorë, do të shikojnë banesa dhe biznese të rrënuar. Nuk kanë ndodhur nga termeti apo ndonjkë fatkeqësi tjetë natyrore, por aty ka kaluar INUK

Nisin punimet për rregullimin e ujërave të zeza në Velipojë

Velipoja dhe plazhi i saj nuk do të vuajë më nga ujërat e zeza. Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, ka peruruar përfundimin e fazës së parë të projektit

Fatura të “kripura”, banorët e Bulqizës bllokojnë rrugën nacionale

Banorët e 3 komunave në qytetin e Bulqizës janë ngritur në protestë, për shkak të mbifaturimit të energjsië elektrike. Ata kanë pretenduar se CEZ (sot OSHEE) u ka mbifaturuar faturat

Grupi parlamentar i PS-së mblidhet të hënën, pritet masa ndaj Doshit

Akuzat dhe kërcënimet e Tom Doshit kudnër kreut të qeverisë Edi Rama do të ndëshkohen nga grupi parlamentar socialist. Sipas burimeve brenda PS-së, ky grup pritet të marrë një masë

Studentët e publikut kundër atyre të privatit: Na lironi ambjentet për mësim

Kanë filluar përplasjet e para mes studentëve të transferuar nga universitetet private dhe atyre të publikut, në Universitetin e Mjekësisë. Studentët e publikut kanë kundërshtuar grevën e studentëve të ardhur

Shoqëria civile sërish në protestë kundër ndërtimeve te diga e liqenit (Foto)

Ka nisur përsëri ditën e sotme, para kryeministrisë, protesta e Shoqërisë Civile, ne lidhje me ndërtimin e 17 katshit te diga e Liqenit Artificial. Protestuesit i’u drejtohen Kryeministri Rama që

City Park vlen tre herë më pak se bilanci

City Park, një nga qendrat më të mëdha tregtare në vend, është nxjerrë në shitje në ankand nga përmbaruesit për 24.5 milionë euro. Vlera minimale e caktuar për shitje është

3 jave pa drita, ne proteste banorët e Institutit

Shumica e banorëve të Institutit kanë dalë ditën e sotme të protestojnë për mungesën e energjisë elektrike e cila mungon prej 3 javësh në këtë zonë. Ata kërkojnë nga Qeveria

Vrasja në Kremilin, Putin: Nemtsov është vrarë nga ISIS

Një politikan i njohur i opozitës ruse dhe kritik i zëshëm i presidentit Vladimir Putin u qëllua në rrugët e Moskës mbrëmjen e shkuar. Ish- zëvendëskryeministri Boris Nemtsov, 55 vjeç,

Madonna: Do i lë fëmijët të provojnë drogë

Këngëtarja 56- vjeçare, Madonna, foli për herë të parë në emisionin e Jonathan Ross për rrëzimin e saj në skenë gjatë Brit Awards. Ajo tha se dukej sikur universi po

Artan Fuga: Qeveria të plotësojë kërkesat e studentëve

Akademiku Artan Fuga, ka mbajtur një qëndrim mbështetës lidhur me grevën e studentëve të mjekësisë. Fuga shkruan se të gjithë strudentët duhet të jenë të barabartë dhe i ka kërkuar