Archive

Presidenti rruan mustaqet!

Në mesazhin për Vitin e Ri Presidenti i republikës u shfaq me një look të ri. Nishani ka rruar mustaqet! Që kur u zgjodh deputet në vitin 2005 e deri

Kurseni pak “gëzim” për ata…

Nga Bledi Kasmi, Disa gezojne kur shumica loton, ndonese te paret jane ne te drejten e tyre dhe te dytet ne hallin e tyre. Disa kane vatra te ngrohta, kur

50% e njerëzve shikojnë lëvizjen e dorës në errësirë të plotë

Të paktën 50% e njerëzve janë në gjendje të perceptojnë lëvizjen e dorës në errësirë të plotë, për shembull, nëse ta vendosin përpara syve në errësirë totale. Ky rezultat është

“Civitas.al” ju uron shëndet dhe lumturi në vigjilje të Vitit të Ri 2015 !

Ne ketë natë festive, Stafi i “Civitas.al” ju uron “Gezuar Vitin e Ri 2015”! Urimet tona më te sinqerta shkojne tek të gjithë ata lexues qe na kanë ndjekur me

Kosovë, Presidentja iu uron qytetarëve Vitin e Ri (Video)

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga i ka uruar të gjithë qytetarët me rastin e festës së Vitit të Ri 2015. Përmes një video-mesazhi presidentja Jahjaga, thotë se qytetarët duhet të

Viti i Ri po afron, energjia elektrike mungon

Energjia elektrike po mungon gjatë ditës së ndërrimit të vitit në qytetet shqiptare, si në jug ashtu edhe në veri. Ndër qytetet më gjendjen më kritike kanë qenë Pogradeci, Korça,

Si lindi dhe si festohet Viti i Ri ?

Në fakt, Viti i ri prezanton ripërtëritjen e jetës, ndërsa zakonet e traditës për kremtimin e saj, edhe pse me shekuj kanë pësuar modifikime, ato, sot e kësaj dite i

Gjen 250 mijë euro në taksi, i kthen mbrapsht

Gjen plot 250 mijë euro në sediljen e pasme të taksisë së tij dhe i kthen direkt tek çifti i moshuar që i kishte harruar. Përndryshe “do i kisha prishur”,

Stuhia tropikale në Filipine shkakton 59 viktima

Ekipet e shpëtimit dhe policia vendase njoftojnë se të paktën 59 persona humbën jetën nga rrëshqitjet e tokës, përmbytjet dhe aksidente të shkaktuar nga kalimi i një stuhie tropikale në

Urimi i Presidentin në vigjilje të Vitit të Ri: Paçi harmoni dhe dashuri!

Sipas traditës Kreu i Shtetit Bujar Nishani ka urur të gjithë shqiptarët dhe bashkëkombasit kudo që jetojnë për Vitin e Ri 2015. “Paçi gjithnjë dashuri dhe harmoni. Është ky urimi

Po peshkonin, gjendet trupi i 23-vjeçarit, në kërkim i riu tjetër

Gjendet nga peshkatarët trupi i pajetë i të riut 23-vjec Klodi Dervishi, ndërkohë që kërkohet ende për shokun me të cilin ai doli për peshkim një ditë më parë, por

7 arsye që ju shtyjnë të mos e pëlqeni shefin

Efiçent, produktiv, i përpiktë dhe gjithnjë i buzëqeshur. Ja cilët janë pikat kryesore se si duhet të jetë punonjësi i përkryer. Por në çdo vend pune ka një punonjës, por

Berisha: Viti që lëmë pas, i rekordeve më të zeza

Ish kryeministri Sali Berisha ka uruar permes nje mesazhi ne rrjetin social FB, gjithe shqiptaret per Vitin e Ri 2015, duke analizuar vitin qe leme pas, per te cilin shkuran

Viti i Ri 2015 mbërriti në Australi (Foto)

Është vendi i parë në botë që feston ndërrimin e viteve në një kohë që në pjesën tjetër të botës duhet edhe pak më shumë kohë. Të parët që i

Policia e Tiranës: 620 policë të angaxhuar për natën e ndërrimit të viteve

Në një njoftim për mediat, policia e Tiranës, ka bërë publike masat që do të ndërmarrë gjatë natës së ndërrimit të viteve. Policia bën me dije se ka planifikuar masa

Tiranë, policia gjen mjetin e grabitur në Yzberisht

Pas grabitjes në Yzberisht të një automjeti tip “Volksëagen” me targa TR 1239R Polica e Tiranës ka gjetur makinën në rrugën “A.Meshi”. Sipas policisë, makina i është grabitur pronarit të

Mbulohet Bleona!

Ndoshta do të zbusë pak fansat e saj ose t’i fitojë zemrën disa të tjerëve, por Bleona Qereti shfaqet si nuk e kemi parë prej vitesh. Nga zhveshja ekstreme i

Lezhë, Policia monitorim 24 orë rrugët nacionale për të parandaluar aksidentet

Rrugët nacionale që përshkojnë qarkun e Lezhës do të kenë një monitorim të rreptë, nga policia rrugore gjatë natës së ndërrimit të vitëve si dhe me datat 1 dhe 2

Zgjedhjet lokale, Rama: Nuk kemi diskutuar asgjë me Metën

Edhe pse u përfol shumë në media se kreu i qeverisë Edi Rama po mbështet Monika Kryemadhin si kandidate për kreun e ri të bashkisë së Tiranës, vetë Rama ka

Atmosferë festive në qendrër të Tiranës

Ashtu siç është bërë tashmë traditë, në qendër të kryeqytetit kanë nisur aktivitetet për pritjen e nderrimit të vitit. Ndërsa për drejtuesit e mjeteve ka qenë i vështirë qarkullimi në

Acari dhe ngricat vazhdojnë të izolojnë zonat veriore dhe ato jugore

Acari dhe ngricat vazhdojnë të bllokojnë verilindjen dhe juglindjen e vendit. Temperaturat e ulëta në disa zona kanë shkuar minus 20 gradë, kurse shumë zona rurale janë të izoluara dhe

Kukës, banorët e komunave të rrezikuar nga ujqërit

Me përkeqësimin e motit, një fenomen tjetër po shqetëson banorët dhe fermerët e zonës në Kukës, Has e Tropojë. Çdo mbrëmje kope ujqërish zbresin në zonat e banuara, duke shkaktuar

Rama pranon “gabimet”: Duhet të tregonim më shumë durim me opozitën

Roli dhe puna e presidentit të vendit është për tu falenderuar, ndërsa përsa I takon opozitës, ne duhet të ishin treguar më të duruar. Kështu u shpreh kreu i qeverisë

Zelanda e Re, vendi i parë që uron vitin e ri

Qyteti i parë që festoi ardhjen e vitit 2015 është Aukland në Zelandën e re. Një festival fishekzjarresh dhe festime kanë mbledhur me mijëra persona të cilët kanë uruar njëzërit

Festat e fundvitit, Beqaj: Urgjencat në gatishmëri

Urgjencat shëndetësore në Qëndrën Spitalore “Nënë Tereza“ në Tiranë si dhe në qytetet e tjera të vendit do të jenë në gatishmëri për çdo situatë që mund të krijohet mbrëmjen

Laguna e Karavastasë, mbytet një ri, nuk dihet fati i shokut të tij

Këto ditë festash lajmet që na vijnë nga kronika e zezë tingëllojnë akoma edhe më tronditëse dhe bëhen akoma edhe më të prekshme. Nga Lushnja na vjen lajmi i hidhur

Zbulohet një qyteti nëntokësor në Turqi, është mijëra vjeçar

Një qytet i vogël nëntokësor, i cili mendohet të jetë rreth 5 mijë vjeçar është zbuluar në provincën Nevsehir në Capadocia në Turqi. Ky regjion, në Anatoli, është i njohur

Çfarë burgu në Kosovë, nuk ka roje të armatosura dhe kamera sigurie

Burgu i Smrekonicës është modeli tjetër i burgjeve të Kosovës. Aty të dënuarit kanë liri të plotë brenda një hapësire prej 16 hektarësh. Shumica punojnë dhe kujdesen për rendin shtëpiak

Indi/ Viti i Ri, për gratë taksitë do të jenë falas

Diskoteka e lokale nate të ndryshme në New Delhi kanë vendosur të ofrojnë për gratë që nuk janë të shoqëruara transportin falas natën e Vitit të Ri. Iniciativa është ndërmarrë

Maskat shfaqen për festa, grabitet biznesi në Yzberisht

Një grabitje ka ndodhur sot në Yzberisht, ku tre persona të armatosur dhe me maska kanë grabitur një biznes. Mësohet se autorët e grabitjes kanë mundur të largohen menjëherë nga