Archive

Çfarë dobish sjell konsumimi i kujgujve

Sezoni i kungujve (tetori, nëntori dhe dhjetori) tashmë ka ardhur, dhe shumë shpejtë njerëzit do të nisin të fusin në përdorim receta të ndryshme të kungujve. E këtë sezon, ne

Spanja, tentativë për të bllokuar në Kushtetuese zgjedhjet e Katalonjës

Spanja do të përpiqet të bllokojë në gjykatën Kushtetuese zgjedhjet e Katalonjës për pavarësinë, të planifikuara për tu mbjatur më 9 nëntor, në të njëjtën mënyrë siç bëri me referendumin

Korrupsioni, Tahiri-policëve: Fitoni betejën me veten

Policimi në komunitet dhe lufta kundër korrupsionit kanë qenë dy çështjet kryesore rreth të cilave është zhvilluar bashkëbisedimi mes ministrit të Punëve të Brendshme Sajmir Tahiri dhe kursantëve në Shkollën

Kërkohej për vrasje që më 2013-n, arrestohet në zonën e Qytetit Studenti

Një person i shpallur në kërkim për vrasje është arrestuar mbrëmjen e sotme nga policia e Tiranës, në zonën e Qytetit Studenti në kryeqytet. Në prangat e policisë ka rënë

Shqiptarët festojnë Halloween-in

31 tetori është festa e Halloween-it e cila festohet në mbarë botën por edhe në Shqipëri. Simboli i halloween-it është kungulli, kjo festë e ka prejardhjen në SHBA, por arsyeja

Shqiptarët ngrenë sërish dron, këtë herë në sy të Platinisë

Shqiptarët e Finlandës janë organizuar me rastin e vizitës së presidentit Michel Platini në Helsinki, dhe kanë protestuar përpara zyrave të Federatës Finlandeze të Futbollit, kanë mbajtur në duar pankarta

Vijon aksioni kundër vjedhjes së energjisë, 26 të arrestuar

Kreu i Policisë së Tiranës, zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme dhe përfaqësues të OSHEE kanë prezantuar edhe këtë të premte në mbrëmje rezultatet e aksionit kundër vjedhjes së energjisë. Vetëm

Kaliforni, rrëzohet anija hapësinore e “Virgin Galactic”

Një raketë hapësinore për turizëm në Shtetet e Bashkuara është sot, teksa po bënte prova të një fluturimi mbi Kaliforni. Kompania Virgin Galactic, ka njoftuar se raketa e saj ka

Reus pranon: Mund të largohem nga Dortmundi

Ylli i Dortmundit, Marco Reus, ka hedhur poshtë spekulimet se ai mund të largohet nga Dortmundi në janar, por nuk mohoi një mundësi për t’u larguar për verën e ardhshme.

Rreziku nga terrorizmi, Kodheli deklaron luftën për të garantuar siguri

Shteti Islamik është një rrezik real për Shqipërinë dhe gjithë Ballkanin Perëndimor. Kështu ka deklaruar Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, në një intervistë për Zërin e Amerikës, ku tha se

Kryeministri i Holandës shkon në punë me biçikletë, Rama shkon në këmbë (Foto)

Kryeministri holandez, Mark Rutte, shkon çdo ditë në punë me biçikletë, kthehet në shtëpi me biçikletë, bën pazar me biçikletë dhe nuk përdor as makinë, as autobus apo tram. Për

Fytyra e qeverisë si imazhi i Halloween-it. Protestë e shoqërisë civile

Aktivisti i te drejtave te Konsumatorit , Avokati Altin Goxhaj se bashku me aktiviste te shoqerise civile kane organizuar Hallowwn party para kryeministrise duke satirizuar ne kete menyre kryeministrin dhe

Rrëfimi shokues i Mike Tyson: Më kanë përdhunuar kur isha 7 vjeç

Boksieri Mike Tyson ka rrëfyer për herë të parë anët e errëta të fëmijërisë së tij, duke shokuar opinionin publik. Në një intervistë në ‘Opie Radio’, ish-kampioni i botës ka

Kodheli: Edhe Shqipëria rrezikohet nga ISIS, po punojmë fort për sigurinë e qytetarëve

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli në një intervistë për Zërin e Amerikës pranoi se rreziku që vjen nga terrorizmi ka vënë në gatishmëri edhe Shqipërinë si një vend anëtar i

OKB: Irani t’i sqarojë projektet e dyshimta bërthamore

Kreu i Agjencisë Bërthamore të Organizatës së Kombeve të Bashkuara OKB, Yukiya Amano, ka thënë se Irani duhet të marrë “veprime konkrete” për të dëshmuar se të gjitha aktivitetet e

Ndalni rënien e flokëve me këto ushqime

Karrotat, mashurkat, frutat e thata dhe vezët, janë ushqimet ideale të cilat parandalojnë rënien e flokëve. Në fakt ky fenomen ndodh për shumë shkaqe, ku mund të përmendim stresin, ndërrimin

Kur Kryeministri thotë burg, ja ç’farë thonë qytetarët (Foto)

Pas deklaratave të fundit të Kryeministrit lidhur me disa aksione policore që kryefjalë të tyre kanë burgun i menjëhershëm ka qënë dhe reagimi ironic i qytetarëve përmes postimeve në rrjetet

Tuna edhe në versionin folk

Suksesi i saj është i padiskutueshëm, por kjo nuk do të thotë që Tuna nuk ironizohet nga kolegët e saj. ‘Fenix’ i famshëm është sjellë në versione të ndryshme, por

Irani kritikon perëndimin për imponim të stilit të tyre në këtë vend

Zyrtarë iranian, kanë hedhur poshtë kritikat perëndimore lidhur me shkeljet e të drejtave të njeriut në këtë vend. Mohammad Javad Larijani, sekretar i përgjithshëm i Këshillit të Lartë të Iranit

Serbia nuk shlyen dot borxhet, Putin i redukton furnizimin me gaz

Presidenti rus, Vladimir Putin vendos të reduktojë gazin për Serbinë pas refuzimit të kryeministrit Vuçiç për të shlyer një borxh prej 200 milionë dollarësh. Lajmi bëhet i ditur nga gazeta

Joga, më mirë se ilaçet antidepresive

Joga është efikase kundër depresionit, të paktën të atij të nivelit të mesëm, po aq sa janë ilaçet antidepresive ose psikoterapia. Kështu thotë një studim i ri epidemiologjik i kryer

Operacioni i policisë, pranga biznesmenit fierak për trafik heroine

Një biznesmen nga Fieri është arrestuar sot për trafik heroine në një operacion të përbashkët nga antidrogë nga Policia e Shtetit dhe Krimet e Rënda. Bëhet fjalë për biznesmenin Orven

Kleriku shiit, kërkon ndihmën e qeverisë për të ndihmuar sunitët

Kleriku më i lartë shiit i Irakut, i ka bërë thirrje qeverisë që të “ofrojë mbështetje të shpejtë” për fisët sunite arabe, të cilët po luftojnë kundër militantëve të Shtetit

Eva Longoria pranë familjes dhe fëmijëve në nevojë (FOTO LAJM)

Në çdo event ku Eva Longoria është e pranishme, përcjell elegancë dhe ëmbëlsi. Një ndër aktoret më joshëse të Hollywood-it ka shkëlqyer në një event bamirësie, ndërsa bashkë me të

28 qytetet dimërore më piktoresk nga e gjithë bota

Ka një ngricë në ajër dhe gjithçka ka filluar të zbardhet nga dëbora. Këtu gjeni 28 qytetet më interesante dhe piktoreske për t’u vizituar gjatë dimrit. Shikoni galerinë e plotë

Lufta mbaroi, Samsung dorëzohet përballë Apple

Fundi i luftës ndërmjet Samsung e Apple. Samsung ka raportuar një rënie tronditëse 20% në shitje dhe 49% rënie në fitime, pasi telefoni i saj Galaxy S5 dështoi të shitet

SHBA kërkon nga Azerbajxhani që të lirojë aktivisten Lejla Yunus

Një senator i lartë amerikan, ka kërkuar nga Azerbajxhani që të lirojë aktivisten e të drejtave të njeriut Leyla Yunus, dhe po ashtu të lejojë qasjen e avokatëve dhe mjekëve në burg.

Kamerë e fshehtë e tmerrshme për të uruar Halloween-in (Video)

Në rrugët e Londrës dikush ka vendosur që Halloween-in ta uroj me një kamerë te fshehtë që ka frikësuar pothuajse secilin qytetar që ka rënë pre e saj. Shikoni Videon.

INUK nis nga Durrësi operacionin në bregdet, prishen 150 objekte

Inspektoriati Ndërtimor Urbanistik Kombëtar ka nisur zbatimin e planit operacional të ndërhyrjes në bregdet. Ndalesa e parë është zona nga Ura e Dajlanit deri në Plepa, në Durrës, aty ku

Gerrard paralajmëron largimin nga Liverpool

Steven Gerrard nuk e ka përjashtuar largimin nga Liverpooli në fund të këtij sezoni, nëse nuk e vazhdon kontratën me klubin nga në Anfield. Ky mund të jetë sezoni i