Archive

Edhe Sllovenia refuzon të stërvitet me ushtrinë serbe

Ushtria e shtetit të Sllovenisë ka refuzuar të marrë pjesë në një stërvitje të përbashkët ushtarake me ushtrinë serbe. Në bazën ushtarake “Jug” në Dobrosin, në ish-kampin e UÇPMB-së ka

Emina Çunmulaj shijon pushimet në jaht

Emina Çunmulaj, modelja e suksesshme në Amerikë me origjinë shqiptare, pas një sezoni të ngarkuar në pasarelat më të mëdha të modës, po shijon disa ditë pushime në Saint Tropez.

Zbulohet skema piramidale, arrestohet 29-vjeçari nga Fieri

Një 29-vjeçar është vënë në pranga nga policia pasi akuzohet për krijimin e një skeme piramidale dhe pastrim të produkteve të krimit. “Nga Drejtoria për Krimin Ekonomik e Financiar në

Shkup: Burgim i përjetshëm për 6 shqiptarë

Gjykata Themelore në Shkup dënoi sot me burgim të përjetshëm gjashtë persona të akuzuar për vrasjen e pesë maqedonasve, para dy vjetësh. Ndërkohë, njëri nga të akuzuarit u lirua. Ky

Berslusconi “shërbëtor” në azilin e të moshuarve

Duket se ish- kryeministri italian Silvio Berlusconi po e zbaton me rigorozitet dënimin që ai mori pak kohë më parë nga një gjykataë italiane. Gazeta italiane “La Repubblica” publikon pamje

Shalqiri është i pasur me antioksidantin e çmuar licopenë

Shalqiri është i varfër në kalori dhe i pasur me vitaminat A dhe C. Ai mbron zemrën dhe imunitetin, sytë dhe lëkurën. Përmbajtja në kalium e bën të dobishëm për

Zanetti zëvendëspresident

Interi e ka nxjerrë “në pension” fanellën me numrin 4 për nder të Javier Zanettit dhe legjenda nerazzurre do të bëhet zëvendëspresident i klubit për dy vitet e ardhshme, ka

Shokon Lily Allen: Fëmijët e mi le të marrin drogë, s’jam hipokrite!

Në një intervistë të dhënë për BBC Radio 4, këngëtarja Lily Allen, ka folur për të kaluarën e saj dhe problemet me drogën. Ajo ka nënvijezuar se do e këtë

Suarez i kërkon falje, ja si i përgjigjet Chiellini

Sulmuesi i Uruguajit, Luis Suarez nëpërmjet rrjetit social ka kërkuar falje ndaj mbrojtësit italian, Giorgio Chiellini i cili u tregua fair-play duke e pranuar këtë nga uruguajani. “Pas disa ditëve

Ja pse amerikanët rrezikojnë t’ju shkatërrohet fytyra

Në pjesën më të madhe të telefilmave amerikanë shikojmë të rinjtë e këtij kontinenti të cilët largohen nga zonat rurale dhe popullojnë qendrat e mëdha të qyteteve. Sot Amerika është

Italia merr nesër kryesinë e BE-së

Italia do të marrë nesër kryesimin e Bashkimit Evropian. Sot është dita e fundit e udhëheqjes gjashtëmujore të Greqisë në Bashkimin Evropian. Kryeministri i Italisë, Mateo Renzi, pritet që të

Jo qeverisë “Thaçi 3”, përafrohet edhe më shumë blloku opozitar

Liderët e partive LDK, AAK, Nisma dhe Vetëvendosje kanë përafruar edhe më shumë për qëndrimet e tyre sa i përket themelimit të Qeverisë pas zgjedhjeve të 8 qershorit. Pas takimit

Mënyrat natyrale për të shpëtuar prej problemit të tretjes

Problemet e tretjes shkaktojnë fryrje të barkut dhe shpesh edhe dhimbje. Ndër mënyrat natyrale për të shpëtuar prej tyre është që të përdorni kos, para, gjatë dhe pas vaktit ushqimor.

Ashton mohon mundësinë e ”zarfit”

Kabineti i përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton ka hedhur poshtë cilëndo mundësi të përzierjes së Brukselit në emërtimin e mandatarit të

Herrera: Meksikën e eliminoi arbitri

Përzgjedhësi i Meksikës, Miguel Herrera, thotë se përfaqësuesja e tij u eliminua nga Kampionati Botëror, si pasojë e vendimeve të gjyqtarit. El Tri ishin në epërsi prej 1-0 deri në

Izrael, gjenden të vdekur 3 adoleshentët e humbur

Tre adoleshentët izraelitë, që humbën në fillim të muajit në West Bank, janë gjetur të vdekur, bëri të ditur ushtria e Izraelit. Sipas BBC, Naftali Frenkel dhe Gilad Shaar, të

Brazil 2014, Franca fiton 2-0 ndaj Nigerisë dhe mbërrin në çerekfinale

Nuk ishte Franca e ndeshjeve të grupit, ndoshta e kishte marrë më lehtë se duhej kundërshtarin, megjithatë “gjelat” ia kanë dalë të kualifikohen në cerekfinale të Kupës së Botës. Goli

Sëmundjet kronike luftohen nga frutat dhe zarzavatet

Frutat dhe zarzavatet luftojnë sëmundjet kronike, ky rezultat vjen sipas një grupi kërkuesish në Australi,. Ndonëse për vite me radhë është vënë në dukje dhe nga mjekët për vlerat që

Statusi, Nishani: Sfida e radhës, hapja e negociatave

Ditë reflektimi për të ardhmen në rrugën drejt integrimit në BE e cilësoi Presidenti Bujar Nishani marrjen e statusit kandidat. Në një pritje të organizuar në ambientete Presidencës ai theksoi

5 këshilla e domosdoshme për privatësinë në internet

Mary Galligan është eksperte mbi mbikëqyrjen kibernetike. Deri kohët e fundit ajo drejtonte ekipet e operacioneve kibernetike dhe speciale në zyrën e FBI-së në Nju Jork, operacioni i mbikëqyrjes më

Microsoft do të prezantojë orën e saj inteligjente

Forbes ka njoftuar se burimet e saj të besueshme kanë sugjeruar se ora inteligjente e Microsoft-it do të funksionojë me pjesën më të madhe të platformave të telefonave inteligjentë dhe

FMN, ekonomia e Shqipërisë paraqet shenja të rimëkëmbjes

Bordi ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar përfundoi sot rishikimin e parë të ecurisë ekonomike të Shqipërisë, nën një program afatgjatë të mbështetur nga ky organizëm. Përfundimi i rishikimit u mundëson

Microsoft do të bëjë ndryshime rrënjësore

Kanë dalë thashetheme që Microsoft mund të bëjë ndryshime rrënjësore shumë shpjet. Një ndryshim ka të bëjë me ndërrimin e markës për tabletët nga “Surface” në “Lumia”, emër i cili

Google pritet të bashkëpunojë me MediaTek për programin Android One

Google prezantoi Android One gjatë konferencës Google I/O. Ata që nuk e njohin Android One, është një program i krijuar nga Google, që lejon kompanitë të krijojnë pajisje Android të

Pukë-Fushë Arrëz, humb jetën 45-vjeçari, makina bie në humnerë

Një 45-vjeçar ka humbur jetën në një aksident automobilistik ditën e sotme në aksin rrugor Pukë- Fushë Arrëz. Automjeti tip “Golf” me të cilin po udhëtonte 45-vjeçari ka dalë nga

Asus do të krijojë një orë inteligjente

Kanë krijuar pajisje të ndryshme që vishen kompani të ndryshme si Samsung, LG dhe Motorola, të cilat përdorin platformën më të re të prezantuar nga Google, Android Wear. Tani një

Tiranë, shpërthen një bombol gazi në një apartament

Shpërthen një bombol gazi në një apartament në Tiranë. Burime nga policia bëjnë të ditur se ngjarja ka ndodhur rreth orës 18:00 të pasdites së sotme në katin e gjashtë

Studimi/ Një në dhjetë fëmijë kanë përdorur të paktën një herë drogë

Një ne 10 te mitur te moshës 15-vjeçare, kane përdorur te paktën një here droge gjate jetës se tyre, duke nisur nga hashashi e deri tek heroina e kokaina.Por rezultati

Përkeqësohet bilanci tregtar/ INSTAT: Defiçiti për majin u rrit me 4.5%

Në raportin e fundit të INSTAT konstatohet se defiçiti tregtar i këtij muaji është 23 miliarde lekë, duke shënuar një rritje me 4,5 % krahasuar me Maj 2013 dhe 6,2

Në Selenicë të Vlorës INUK shemb 19 objekte

INUK ka shembur sot 19 objekte në Selenicë të Vlorës, një aksion i i cili ka si qëllim rikonceptimin e sheshit kryesor. Sot është bërë i mundur çmontimi i te