Archive

Provimi i Gjuhës Shqipe, Nikolla: Maturantët kopjuan me celular

Provimi i Gjuhës Shqipe nuk do u njihet trembëdhjetë maturantëve pasi janë kapur me celularë gjatë zhvillimit të këtij testi të Maturës Shtetërore. Gjatë një dalje publike për ecurinë e

Berat, arrestohet 54- vjeçari, kapet me 206 rrënjë Opium

Policia e Beratit ka vënë nw pranga 54-vjeçarin pasi akuzohet për kultivim të lëndëve narkotike. Policia bën me dije se ka arrestuar Pëllumb Toskë nga fshati Finjë. 54-vjeçarit i janë

Vijnë seksi në “Problem” Iggy dhe Ariana

“Problem” quhet kënga që arriti të zë vendet e para në top listat amerikane dhe këtë pa videoklip.Hiti i madh botëror pa videoklip nga Iggy Azalea dhe Ariana Grande tani

Kushtoni rëndësinë e duhur orëve të gjumit

Një të tretën e jetës tonë e kalojmë në gjumë, kështu që më mirë të flemë sa duhet dhe të shijojmë të mirat që na sjell gjumi i rehatshëm dhe

Situata politike, Blushi: Shqipëria po qeveriset nga paaftësia

Deputeti i PS-së Ben Blushi prej disa kohësh po përcjellë kritika për aspekte të qeverisjes. Gjatë prezantimit të librit “Hëna e Shqipërisë” në Elbasan ai u shpreh se Shqipëria po

Qeveritarët shumë të nervozuar/ Pse tani që po marrin statusin dhe milona euro kredi?!

Hiqen të qeshur e pretendojnë se janë OK, se marrin kredi e fonde nga bota, se kanë mbështetje perëndimore, se janë të lumtur e do sjellin lumturi etc… Por nëse

Disa nga shenjat që tregojnë kancerin e gjirit

Janë të rrezikuara nga kanceri i gjirit çdo femër e për më tepër gratë e nënat. Çdo shenjë që paralajmëron këtë sëmundje të rëndë nuk duhet neglizhuar. Është tepër e

Ndikon negativisht shikimi i filmave me pullë të kuqe

Ndikon negativisht në aktivitetin mendor shikimi i filmave me pullë të kuqe, të njohur ndryshe si filma porno, sepse mund të ulë stimulimin seksual. Kjo është hera e parë në

Lirohet nga amerikanët ushtari i zënë rob 5 vjet më parë

Presidenti Barack Obama ka shpallur se i vetmi ushtar amerikan, që mbahej i burgosur në Afganistan, Bowe Bergdahl, është liruar si pjesë e një shkëmbimi me talibanët. Zyrtarët kanë thënë

Përvjetori i protestave për Gezi Park në Stamboll shoqërohet me protesta

Përvjetori i protestave për Gezi Park në Stamboll është kujtuar sot me protesta.Policia po përleshet me protestuesit edhe në Ankara e Adana. Policia turke po përdor gaz lotsjellës dhe ujë

Kanada, shqiptari vret rivalin e drogës sepse e dhunoi

Historia e shqiptarit Eriklit Musollari, ka tërhequr vëmendjen e mediave kryesore në Kanda. Shqiptari i cili arriti në mënyrë ilegale në Kanada para katër vitesh, ka studiuar dhe jetuar me

Gjumi i mirë ndihmon shëndetin

Gjumi na mbron nga sëmundjet, kemi një plakje më të ngadalshme dhe shumë faktorë të tjerë janë të listuara si faktorë mbrojtës. Për një jetë të shëndetshme, ne duhet ti

Rama: Qytet i rrallë i Gjirokastrës do marrë shkëlqimin që meriton

Gjirokastra si një nga qytetet më të rralla në Evropë shumë shpejt do të marrë shkëlqimin që meriton. Ishte ky premtimi që dha kryeministri Edi Rama gjatë një vizite në

Gjendet kura shpëtimtare për diabetikët

Vjen një lajm i mirë për të gjithë diabetikët, pasi shpëtimtarë për ta do të jetë guaska e karkalecave. Kjo është arritur falë një studimi, e më konnkretisht, falë një

Parandaloni njollat e krijuara nga dielli

Referuar njollave të krijuara nga dielli shpesh femrat dhe jo vetëm, nuk i kushtojnë një rëndësi të madhe rrezikut të dëmtimit të lëkurës. Në këtë stinë shtohet edhe më shumë

Tajlandë, për më shumë se një vit nuk do të ketë zgjedhje

Shefi i juntës ushtarake që ka marrë pushtetin në Tajlandë deklaroi sot se nuk do të mbahet asnjëlloj zgjedhjeje për të paktën një viti. “Gjenerali Prayut Chan O Cha ka

Shtëpia e Bardhë: Obama-Poroshenko do takohen në Poloni

Javën që vjen Presidenti Barak Obama do të takohet me Presidentin e ardhshëm të Ukrainës për të theksuar angazhimin e Uashingtonit ndaj Evropës lindore, pas aneksimit të Krimesë nga Rusia.

Budva, Kodheli: Mora mbështetje për reformat

Në një postin në “Facebook” Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli ka zhvilluar një sërë takimesh gjatë vizitës së saj në Budva në Malin e Zi. Ajo shkruan se gjatë forumit

Gregu përkëdhel “bebin në ardhje” të Lindës e Edit

Ardhja e një fëmije në jetë është një emocion i papërshkrueshëm jo vetëm për prindërit, por edhe për të gjithë familjarët e miqtë. Një emocioni të tillë nuk i ka

Marrëveshja për fondin e punësimit Basha: Punësimi është prioritet

Bashkia e Tiranës ka firmosur sot marrëveshjen e bashkëpunimit me fondin shqiptaro-amerikan për fondin e punësimit. Kreu i bashkisë së Tiranës Lulzim Basha tha se me realizimin e kësaj marrëveshje,

Policia rrethon katedralen dhe refuzon protestën e Aleancës KuqeZi

Policia e Tiranës ndalon tre organizatorë të protestës (R.R, A.N, B.M) kundër takimit kryeministrit Rama dhe kryepeshkopit serb Irenej. Drejtoria policisë kërcënoi drejtuesit e lëvizjes dhe refuzon të pajisë Aleancën

Twitter i jep lamtumirë ‘fontit Helvetica Neue’

Twitter ka njoftuar për një kalim nga fonti Helvetica Neue në Hoefler & Co’s Gotham.Nëse tek ju ndërfaqja e Twitter në ueb ditën e sotme duket paksa ndryshe, nuk ka

Ja çfarë ju mundëson Google evropianëve

Motori i kërkimit Google ka lëshuar një shërbim që iu mundëson evropianëve të kërkojnë që të dhënat personale të mund të largohen nga rezultatet e kërkimit online. Lëvizja vjen pas

Itali, sekuestrohen 1 ton e 270 kg kanabis në një kamion shqiptar

Sekuestrohet ditën e sotme në Itali rreth 1270 kilogramë lëndë narkotike e llojit kanabis sativa, si dhe është arrestuar një shtetas shqiptar. Droga që vinte nga Shqipëria ishte fshehur në

Gjebrea: Të vendosur për parandalimin e kultivimit të kanabisit

Në një deklaratë për mediat, zëvendësministrja Gjebrea ka bërë publike se janë përfunduar dy operacione të përbashkëta antidrogë me Greqinë dhe Italinë. Gjebrea tha se në bashkëpunim me “Guardia di

Shenjtërimi i Katedrales, mbërrin në Tiranë Patriarku Bartolomeu I

Në Tiranë ka mbërritur sot Patriarku Ekumenik Bartholomeu i parë dhe krerë të tjerë të ortodoksisë botërore, të cilët do të marrin pjesë në shenjtërimin e Kishës së re Katedrale,

Matura Shtetërore, Rama : Krenar për Lindita Nikollën dhe Nora Malajn

Kryeministri Edi Rama në rrjetin social “Facebook” komenton dhe vlerëson punën e ministres së Arsimit Lindita Nikolla dhe Zv/ministres, Nora Malaj përsa i përket Maturës Shtetërore. Ai shkruan se puna

Dashamir Tahiri- Kumbaros: Të lirojë fondet për varrezat e Kllogjerit

Ka reaguar ditën e sotme Deputet i Partisë për Drejtësi dhe Unitet Dashamir Tahiri për vizitën e ministres Mirela Kumbaro në Gjirokastër. Ai ka kërkuar që Kumbaro të vizitojë varrezat

Microsoft vjen me një tjetër surprizë

Microsoft lëshoi aplikacionin e shumë pritur Files për Windows Phone 8.1, duke sjellë më në fund një menaxhues të dhënash në këtë platformë mobile. Aplikacioni i cili është falas përfshin

Vazhdon të rritet në SHBA numri i sulmeve kibernetike

Numri i krimeve kibernetike online ka ardhur duke u shtuar, kjo vjen nga rezultatet e një sondazhi të bërë ditëve të fundit me rreth 500 drejtues të bizneseve amerikane. Këto