Archive

Shiten 150.000 telefona inteligjentë brenda 10 minutave

Në më pak se 10 minuta prodhuesi kinez i telefonave inteligjentë, Xiaomi ka shitur 150.000 njësi të pajisjes së saj të fundit Mi-3, duke përdorur vetëm një aplikacion mesazhesh: WeChat

Në të ardhmen energjia do të vijë nga Hëna

Sipas kompanisë japoneze të energjisë “Shimizu Corporation” në të ardhmen, energjia duhet të vijë nga Hëna. Kështu të paktën pretendohet në projektin “Lunar Ring”. Projekti parashikon mbulimin e 11 mijë

Didi nxjerrë urdhëra të rinj për gjobat

Nxjerrë urdhra të rinj për gjobat Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Artan Didi. Drejtuesit e automjeteve që do të marrin gjobë do ta paguajnë atë në bankë ose postë. Në

Durrës, përfshihet nga flakët një banesë 3-katëshe

Mbrëmjen e sotme në zonën e ish-kënetës në qytetin e Durrësit një banesë tre-katëshe është përfshirë nga flakët për arsye që ende nuk dihen. Në vendngjarje kanë mbërritur forcat zjarrfikëse

Gjoba të rënda nëse kritikohet qeveria e Vietnamit në rrjetet sociale

Për këdo që kritikon qeverinë në rrjetet sociale Vietnami do të vendosë gjoba me vlerë prej 4.740 dollarësh. Ky vendim vjen sipas një ligji të ri të publikuar këtë javë,

Tahiri falenderon homologun grek për kapjen e 3 të arratisurve të Drenovës

Ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri falenderoi ministrin e Rendit Publik dhe Mbrojtjes së qytetarëve të Greqisë, Nikolas Dendias, për angazhimin maksimal dhe bashkëpunimin e shkëlqyer të autoriteteve greke

Tiranë, plagosen 3 persona, makina del nga rruga

Mbrëmjen e sotme, në Qafë Kashar një automjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë janë plagosur tre persona. Identiteti i të plagosurve ende nuk dihet. Policia bën me dije

Mali i Zi është i pari ndër vendet kandidate për anëtarësim në NATO

Gjatë muajve të ardhshëm pritet të vijnë në Mal të Zi 28 ambasadorë, së bashku me sekretarin e përgjithshëm ka theksuar Ambasadori i Sllovenisë në NATO, Andrei Benedeiçiç. Sllovenia është

Berisha: Rama – Meta i vranë për herë të dytë dëshmorët e kombit

Në rrjetin social Facebook ish-kryeministri shqiptar, Sali Berisha ka publikuar një status për krerët e mazhorancës Rama-Meta dhe vizitën e tyre në varrezat e “Dëshmorëve të Kombit”. Berisha e quajti

Tiranë, plagosen rëndë me thika, zihen për vendin e parkimit

Vendi i parkingut është bërë motiv sherri duke degraduar deri në plagosje me thika. Ngjarja ka ndodhur në rrugën Konferenca e Pezës në kryeqytet. Efektivët e komisariatit numër 6 të

Kakavijë, bllokohen disa sportistë grekë

Në pikën kufitare të Kakavijës janë bllokuar disa sportistë grekë që udhëtonin me autobus në drejtim të Shqipërisë. Bllokimi është bërë nga policia shqiptare me pretendimin se nuk kanë mjete

PD, Mesila Doda: Rama mos huto shqiptarët, mos u sill si shtetar pyke

Mesila Doda deputetja e Partisë Demokratike ka kritikuar kryeministrin Edi Rama mbi fjalimet që mbajti dje në kryeministri me artistë dhe qytetarë që vizituan ambientet e godinës së qeverisë. Doda

Mbushin një vit trenjakët e lindur në 100 vjetorin e Pavarësisë

Më 28 Nëntor 2012 për 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë kanë lindur trinjakët, Klihidi, Klajdi dhe Kleo Selimaj. Një vit më pas në 101-vjetorin e Pavarësisë, tre vogëlushët mbushën 1

Korçë, reshje të dendura dëbore

Reshje të dendura dëbore kanë filluar në qarkun e Korçës, por pa shkaktuar probleme në akset rrugore. Policia e Korçës këshillon drejtuesit e mjeteve të bëjnë kujdes më shpejtësinë. Policia

Banorët e Dibrës së Madhe protestë kundër ndërtimit të ujëmbledhësit

Ngrihen në protestë banorët e Dibrës së Madhe kundër vendimit të qeverisë maqedonase dhe koorporatës energjitike të këtij vendi për ndërtimin e ujëmbledhësit të ujit të bjeshkëve të Korabit në

Gjykata e Izraelit ka gjobitur gruan që refuzon të bëjë synet djalin

Një grua refuzoi të bëjë synet djalin e saj dhe për këtë shkak gjykata e Izraelit ka vendosur ta gjobisë. Gjoba e vendosur do të jetë 150 dollarë për çdo

Numri i pjesëtarëve austriakë të KFOR-it do shtohet në 600 ushtarë

Në Kosovë do të shtohet numri i ushtarëve nga shteti Austrialian. Qeveria e Austrisë në mbledhjen e ardhshme, të martën, do të zgjasë mandatin e ushtarave të vet në misionin

Arti Janka është emigranti që vrau të dashurën

Identiteti i autorit të vrasjes së ndodhur dje në Patra është publikuar nga policia greke. Ai quhet Arti Janka dhe është një emigrant 33-vjeçar me shtetësi shqiptare. Burimet policore bëjnë

Arrestohet një shqiptar në Trikalla të Greqisë

Arrestohet nga policia një shqiptar në Trikalla të Greqisë pasi i detyrohet shtetit helen një shumë prej 374.540.10 euro. Shqiptari u arrestua për veprën penale të “Mos pagesës së borxheve

Shënohen tre raste të dhunës në familje

Ditën e sotme janë shënuar tre raste të dhunës në familje. Në Lezhë policia arrestoi 36 vjeçarin pasi akuzohet se kishte goditur me mjete të forta në kokë bashkëshorten e

Lezhë, nipi i zë pritë dajës dhe e qëllon me armë

Në qytetin e Lezhës në afërsi të Shën Kollit ka ndodhur një krim i rëndë, nipi i zë pritë dajës dhe e qëllon me armë. Paulin Tusha ka qenë duke

Raportin për borxhin ndaj biznesit pritet ta dorëzojë ‘Deloitte’

Dorëzon sot raportin kompania ndërkombëtare e auditit “Deloitte” për borxhin që buxheti i shtetit u ka biznesit vendas dhe atij të huaj për punët publike të kryera dhe të papaguara.

Ekipi i FMN mbërrin të martën në Tiranë

Të martën, 3 dhjetor, një ekip i Fondit Monetar Ndërkombëtar do të zbarkojë në Tiranë. Sipas burimeve nga ministria e Financave, ekipi i FMN-së do të qëndrojë për disa ditë

Papa bën përsëri thirrje për një zgjidhje paqësore në Siri

Papa François bëri përsëri thirrje sot për një zgjidhje të negociuar të luftës në Siri që “ka shkaktuar tepër dëme deri tani”, duke kërkuar respektimin e të gjitha feve në

Guardiola i shqetësuar për dëmtimet

Bajerni i Mynihut do të luajë sot një ndeshje aspak të vështirë në letër. Pep Guardiola nuk do ta ketë në dispozicion lojtari më kyç të Bayern kapitenin, Philipp Lahm

Ministri e Financave po shqyrtohen mundësinë e shpërblimeve

Administrata mund të marrë shpërblimin e fundit të vitit prej 90 mijë lekësh. Burime nga ministria e Financave bënë të ditur se po diskutohet mundësia e dhënies së shpërblimit prej

Kërkesa “e çmendur” e Agimit të Artë: Minoni kufirin me Shqipërinë

Dega e Partisë Agimi i Artë në Kostur ka dërguar një letër të hapur drejtuar autoriteteve më të larta qeveritare, duke kërkuar mbylljen e kufijve me Shqipërinë që shqiptarët të

PD: Rama të kërkojë ndjesë për foton e diktatorit

Partia Demokratike ka reaguar sot në lidhje me foton e publikuar nga Rama në Fb ku gjatë homazheve të djeshme është shfaqur ai bashkë me një fotografi të ish diktatorit

Ibra: Golat e mi nuk bëhen as në video-game

Zlatan Ibrahimoviç vazhdon të surprizojë më intervistat e tij. Dihet qe modestia nuk bën pjesë ndër vetitë që e dallojnë suedezin i cili së fundmi deklaroi se golat që ai

Rritja e pagave dhe pensioneve diskutohet në masën e inflacionit

Ministria e Financave po shqyrton mundësinë e rritjes së pagave dhe pensioneve në masën e inflacionit. Burime të ministrisë së Financave thanë se pensionistët në mesin e vitit 2014 do