Archive

Gjetja e fundit e Belgjikës, “Darkë në qiell”

Gjetja më e fundit që vjen nga Belgjika është “Darkë në qiell”, ose më mirë thënë në anglisht “Dinner in the sky”. Kjo vepër po merr famë në pothuajse të

Rama: Pro ndërhyrjes ushtarake në Siri, mbështetje të plotë Obamës

Menjëherë pas fjalimit të Presidentit Barack Obama, ka reaguar Kryeministri i qeverisë së re, i cili u shpreh pro ndërhyrjes ushtarake në Siri. Edi Rama shkruan në rrjetin social Facebook:

Libri i Transparencës është gati për maturantët

Sapo është publikuar Libri i Transparencës për të gjithë maturantët. Ky Libër plotëson tërësisht kuadrin e informimit të saktë dhe të plotë të maturantëve/kandidatëve, dukuri që përshkon të gjithë procesin

2 të plagosur nga përplasja e automjetit me motorçikletën

Një tjetër aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në aksin Çermë-Divjakë, teksa një motorçikletë përplaset me një automjet. Sose dhe Gramoz Levani, të cilët gjendeshin mbi motor në çastin e

OKB: Përfundimi për armët kimike, pas testeve laboratorike

Sot zëdhënësi i OKB-së, Martin Nesirky ka bërë me dije se ekspertët e OKB-së nuk do të nxjerrin “asnjë përfundim” mbi përdorimin e armëve kimike në Siri para rezultateve të

Obama: Siria paraqet rrezik, i vendosur ta sulmoj ushtarakisht

Barack Obama, Presidenti i SHBA-ve ka vendosur për të sulmuar ushtarakisht Sirinë. Obama deklaroi: “SHBA-të do ndërhyjnë ushtarakisht. Assad është përgjegjës për sulmet kimike. Ndërhyrja jonë do jetë e studiuar.

Kapshticë, arrestohet 48-vjeçari italian, kapet me drogë

Në pikën kufitare të Kapshticës është bërë i mundur arrestimi i një shtetasi italian. Ky i fundit është kapur sot me drogë në pikën kufitare të Kapshticës. Sipas burimeve destinacioni

Klos-Bulqizë, aksident i rëndë, 4 të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugorë Klos-Bulqizë. Aksidenti i rëndë ka lënë 4 persona të plagosur, një raportohet në gjendje të rëndë. Sipas burimeve

1600 banorë të Devollit jetojnë pa ujë të pijshëm

Kthehet në një shqetësim të përgjithshëm mungesa e ujit të pijshëm për banorët e Pilurit në rrethin e Devollit që vazhdon të mos gjejë zgjidhje. Prej muajsh rreth 1600 banorë

Arrestohen 7 shqiptarë për fajde dhe bixhoz ilegal

Arrestohen 7 shqiptarë për afera fajdesh dhe lojrash fati ilegale. Prokuroria amerikane ka paditur nëntë persona, shtatë prej tyre me emra shqiptarë, për fajde dhe bixhoz ilegal, të ushtruar përmes

Korçë, të shtëna me armë, një femër shkaku i konfliktit

Në lagjen numër 7 të qytetit të Korçës ditën e sotme janë dëgjuar të shtëna armësh. Mësohet se ngjarja ka ndodhur jashtë një lokali lojrash fati. Sipas të dhënave të

“Terres des Hommes” reagon për zhdukjen e 500 fëmijve

Fondacioni “Terres des Hommes” ka reaguar lidhur me zhdukjen e 500 fëmijve të denoncuar që nga viti 2003. Sipas deklaratës së fondacionit, “Terre des Hommes” ka mbledhur informata në vitin

Asgjësohen 100 rrënjë kanabis, arrestohen 3 persona

Mbi 100 rënjë kanabis janë asgjësuar ditën e sotme nga policia e Krujës në fshatin Nikel të rrethit të Krujës. Policia ka vënë në pranga 3 persona, nën akuzën e

Aksidentohet një i moshuar në kryeqytet

Mesditën e sotme pranë Ministrisë së Jashtme është aksidentuar një i moshuar në kryeqytet. Mësohet se i moshuari është përplasur nga një motorr. Burimet policore kanë bërë me dije se

Avokati i Popullit reagon për fëmijën rom që u aksidentua sot

Reagon ditën e sotme Avokati i Popullit në lidhje me aksidentimin e një fëmije që i përket familjeve rome të dëbuara nga banesat e tyre tek pallati me shigjeta në

Thaçi: Logon e fletëvotimeve e vendos KQZ-ja

Ditën e sotme Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka dhënë disa “detaje” në lidhje me zgjedhjet që do te mbahen në Kosovë në nëntor. Thaçi ka deklaruar: Logon e vendos

Berisha: Të tejkalohet vetoja në KS, të ndërhyhet në Siri

Në një reagim në rrjetin social facebook, Kryeministri Sali Berisha shprehet se deri sa të përdoret veto në Këshillin e Sigurimit për të mbrojtur regjime kasapesh ndaj kombeve të tyre,

BSH: Çmimet e apartamenteve bien në të gjithë vendin

Ekspertet e Bankës kanë vlerësuar se gjatë tremujorit të dytë të këtij viti, çmimet e banesave u tkurrën me 12.7% kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë. Ecuri

Daçiç ndryshon qeverinë: Bisedimet me Prishtinën, kapitull i ri

Ligjvënësit e Serbisë sot do ta fillojnë debatin mbi ministrat e ardhshëm në qeverinë e rikonstruktuar të drejtuar nga kryeministri Ivica Daçiç, kurse qeveria e re do të miratohet sot

MPJ: Shqipëria, në mbështetje të NATO-s për t’i dhënë fund masakrave në Siri

Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka reaguar përmes një deklarate për shtyp për situatën në Siri, duke shprehur gatishmërinë e Shqipërisë për të mbështetur çdo veprim që do

Thaçi: Është e nevojshme ndërhyrja ndërkombëtare në Siri

Lufta në Siri, ku vetëm ditëve të fundit mijëra persona humbën jetën, në mesin e të cilëve qindra fëmijë, tregon më së miri nevojën e një intervenimi ndërkombëtar në këtë

Inaugurohet Sheshi i Pavarësisë “Ibrahim Rugova”

Kryetari i Prishtinës, dr. Isa Mustafa të shtunën deklaroi se Sheshi i pavarësisë “Dr. Ibrahim Rugova”, që mban emrin e burrështetasit që la gjurmë të pashlyeshme në historinë tonë, shpreh

Policia Bashkiake pastron hapësirat publike në rrugën “Qemal Stafa”

Policia Bashkiake ka vijuar aksionin për lirimin e hapësirave publike. Aksioni është përqendruar sot përgjatë rrugës “Qemal Stafa” e cila ka qenë një rrugë problematike, sa i përket tregtimit në

Putin i kërkon SHBA-së provat e përdorimit të armëve kimike në Siri

Presidenti rus, Vladimir Putin i kërkoi sot SHBA-së provat që regjimi sirian kishte përdorur armë kimike. “Për sa i përket qëndrimit të miqve tanë amerikanë, të cilët theksojnë se trupat

Merkel dënon qëndrimin e Moskës dhe Pekinit mbi krizën siriane

Në një intervistë të botuar sot, kancelarja, Angela Merkel dënoi qëndrimin e Rusisë dhe Kinës ndaj krizës siriane, duke i bërë vërejtje këtyre dy vendeve se po dobësojnë influencën e

Starton Superliga, Flamurtari sfidon Vllazninë

Sot në orën 17:00 do të ngrejë siparin edhe Superliga shqiptare që do të nisë me tre duele shumë interesante. Në Shkodër, Vllaznia do ta nisë kampionatin në një provë

Teuta përballet me Bylisin

Sot në fushë do të zbresë edhe skuadra e Teutës në një ndeshje të vështirë në Kavajë. Tekniku i “djemve të detit”, Gugash Magani e pret një ndeshje shumë e

Projekti për Tiranën, nga e hëna trenat deri në Vorë

Trenat e udhëtarëve që nga e hëna e ardhshme do të ndalen në Vorë, për shkak të punimeve në stacionin e Tiranës tek rruga “Zogu i Parë”. Drejtori i hekurudhës,

ILDKP, më 5 shtator hidhet shorti për deklarimin e pasurive

Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit do të zhvillojë më datë 5 shtator shortin për përzgjedhjen e zyrtarëve deklarues të interesave private, viti

At Nikolla Marku letër Patriarkanës: Të largohet Janullatusi

Kreu i Komitetit për Mbrojtjen e Autoqefalisë , kryetari i këshillit të kishës së Shën Mërisë, Atë Nikolla Marku sërish është ndalur tek konflikti fetar në bashkinë e qytetit të